MOTOŠPORT

Slovenský motocyklový jazdec Mário Zajac vybojoval prvenstvo v talianskom Ottobiane

Počas celého víkendu bol suverénne najrýchlejší a dokázal si domov odniesť tri cenné víťazstvá.

Mário Zajac už druhú sezónu jazdí na stroji Ohvale GP2 190.
Vydané  Text: 

Mário Zajac je talentovaný slovenský motocyklový jazdec, ktorý je aktuálne jazdcom Paca Racing Teamu. Tomuto adrenalínovému športu sa venuje už od svojich 7 rokov a je aktuálnym majstrom Slovenska v kategórií Ohvale GP2 190. Má 19 rokov a pochádza z obce Rohožník, ktorá sa nachádza v Bratislavskom kraji.

Už niekoľko rokov sa úspešne zúčastňuje nielen slovenského šampionátu, ale aj medzinárodných podujatí, konkrétne v Českej Republike, v Maďarsku a v Taliansku.

Taliansky šampionát sa pre neho stal v posledných rokoch prioritou. To, že je Taliansko motocyklovou krajinou je známe, a preto sa Mário rozhodol svoj talent rozvíjať práve v talianskom šampionáte CNV.

Mário už druhú sezónu jazdí na stroji Ohvale GP2 190. Za tento čas sa mu podarilo vybojovať množstvo výborných výsledkov a svojimi kvalitnými výkonmi dokázal konkurovať aj jazdcom svetového formátu. To sa ukázalo v sezóne 2022, kedy sa stal Mário súčasťou šampionátu CIV junior. Práve tu si zmeral sily s niekoľkými jazcami z triedy Moto3, kde sa vôbec nestratril a v celkovom hodnotení skončil na 4. mieste.

V aktuálnej sezóne 2023 sa rozhodol vyskúšať ďalší veľmi prestížny šampionát CNV. Ten sa skladá z piatich podujatí, ktorých program je vytvorený rovnako, ako je to v šampionáte WSBK. To znamená, že počas víkendu majú jazdci množstvo voľných tréningov, kvalifikáciu, šprintový pretek a dva hlavné preteky.

Mário Zajac s číslom 9 na pretekoch šampionátu CNV, 2023

Inzercia


Aktuálne má Mário za sebou štvrté podujatie, ktoré sa konalo na dráhe v Ottobiane, kde dokázal svoje veľké kvality.

Počas celého víkendu na konci júla bol suverénne najrýchlejší a dokázal si domov odniesť tri cenné víťazstvá a predovšetkým množstvo cenných bodov, ktoré ho dostali na priebežnú druhú priečku celkového hodnotenia. Momentálne stráca na vedúceho jazdca šampionátu len 12 bodov.

Posledné preteky sa budú konať na konci septembra na dráhe v Cremone, kde doteraz Mário nikdy nejazdil. Keďže do týchto pretekov ostáva ešte množstvo času, na svoju prípravu sa rozhodol využiť preteky medzinárodných majstrovstiev Slovenska, ktoré sa konali v Dlhej, kde potvrdil svoju výbornú formu a vyhral oba preteky. Pre Mária je momentálne hlavným cieľom stať sa majstrom šampionátu CNV, pričom by bol prvým československým jazdcom, ktorému by sa takéto niečo podarilo.

Veľká vďaka patrí hlavne rodine a tiež aj všetkým sponzorom, ktorí Máriovi pomáhajú reprezentovať Slovensko aj na zahraničných podujatiach.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.