Od stredy sa na Slovensku obnovili hraničné kontroly. Dopravných obmedzení sa dočká aj Bratislava. Čo je za tým?

Slovensko opäť na istý čas zavádza hraničné kontroly. Dôvodom je konanie vľkého množstva medzinárodných akcií.

Kontroly na hraniciach budú najmä pri vstupe na naše územie.
Potrvajú až 16 dní.
Vydané Text: 

Od stredy, 26. mája 2023 sa na hraniciach s Maďarskom, Českom, Rakúskom a Poľskom obnovili hraničné kontroly. Podobnú situáciu sme tu mali pritom len nedávno, kedy bolo hlavný dôvodom zvýšené množstvo nelegálnych migrantov prechádzajúcich na naše územie ďalej na západ. Teraz je však dôvod úplne iný. Na Slovensku sa totiž v najbližších dňoch uskutoční hneď niekoľko významných podujatí.

Hraničné kontroly v dôsledku viacerých podujatí

Hraničné kontroly na viacerých hraničných priechodoch sa pri vstupe na naše územie obnovili z dôvodu konania podujatí, ktoré navštívi veľké množstvo zahraničných účastníkov. V najbližších dňoch sa totiž na Slovensku koná koncert legendárnej skupiny Depeche Mode, stretnutie motocyklového klubu Hells Angels, viaceré športové podujatia, medzinárodná konferencia Globsec a ďalšie.

Informáciu o znovuzavedení kontrol na hraniciach pri vstupe do republiky priniesol portál teraz.sk s odvolaním na rezort vnútra. Vodiči by sa teda mali pripraviť na zvýšené množstvo obmedzení v oblasti hraničných priechodov, ktoré bude súvisieť s možným vznikom kolón. K opätovnému bezproblémovému spriechodneniu hraníc by malo dôjsť už 8. júna.

Ministerstvo reaguje

Ministerstvo vnútra ďalej uvádza: „Pre zrýchlenie procesu hraničnej kontroly odporúčame všetkým osobám vstupujúcim na naše územie, aby mali svoje cestovné doklady (občianske preukazy, prípadne cestovné pasy) pripravené na kontrolu (vrátane dokladov svojich detí) a najmä v časoch vyššej hustoty premávky vyrazili na svoju cestu s malým predstihom.“

Hraničné kontroly sa nebudú týkať vlakovej dopravy, na medzinárodných letiskách však treba počítať so zvýšeným časom čakania. Výnimku okrem toho dostali zložky integrovaného záchranného systému, osoby vykonávajúce prácu na poľnohospodárskych alebo lesných pozemkoch a taktiež poľovníci a rybári pri vykonávajúci svojej činnosti do piatich kilometrov od vnútornej hranice. Dôvodom zavedenia kontrol je minimalizovanie rizika príchodu osôb, ktoré by mohli narušiť alebo ohroziť verejný poriadok.

Obmedzenia v Bratislave

V súvislosti s koncertom a konferenciou Globsec by sa mali najmä vodiči v Bratislave pripraviť na viaceré dopravné obmedzenia. Konferencia sa bude konať v dňoch 29.5.2023 až 31.5.2023 pričom väčšina obmedzení súvisí s okolím hotelu River Park. Krátkodobo môže dôjsť k obmedzeniu dopravy aj medzi bratislavským letiskom, hotelom, Prezidentským palácom, Úradom vlády a Bratislavským hradom. To môže nastať najmä pri presune jednotlivých delegácií. Obmedzený režim bude v hlavnom meste platný až do 2.6.2023.

Dostanete ich za rýchlosť, státie aj bránenie v jazde. Aktuálny sadzobník pokút ukladaných políciou v blokovom konaní (2023)

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.
ODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.