Aktuality

Kupovať alebo prenajímať? Najpodstatnejšie klady a negatíva prenájmu.

Osobné vlastníctvo automobilov je vraj niečo, s čím sa budeme musieť rozlúčiť, ak budeme chcieť naďalej rozširovať mestá a zrýchľovať náš životný štýl. Údajne nemá zmysel, aby každý z nás v garáži alebo na parkovisku držal vlastné auto. Blízka budúcnosť teda viac ako s vlastníctvom počíta s prenájmom a zdieľaním automobilov.

Do doby, kedy sa zdieľanie automobilov stane štandardom, musia ľudia prísť na výhody prenájmu automobilov a zvyknúť si naň. Nechceme sa púšťať do diskusie o tom, či je tento koncept skutočne jedinou schodnou cestou, pretože vlastníctvo krásneho športového auta vždy bolo a aj bude snom každého jedného chlapca a neskôr dospelého muža. Je však dobré pozrieť na vec objektívne a pouvažovať, či prenájom auta predsa len nie je výhodnejší a rozumnejší.

Výhody

Základná myšlienka prenájmu, resp. operatívneho lízingu, je istota stabilných finančných nákladov na automobil a odbremenenie sa od všetkých tých starostí, ktoré súvisia s jeho vlastníctvom: servis, poistenia, dane a podobne. Náklady na prevádzku sú každý mesiac rovnaké, jedine rozdiel v nájazde a spotrebe paliva môže spraviť menšie rozdiely; V prípade prenájmu odpadávajú starosti s predajom starého a kúpou nového auta; jednoducho staré vymeníte za nové; Nadobudnutie nového auta vyžaduje veľa peňazí aj vtedy, keď ho lízujete. Za prenájom sa platí iba mesačný paušál, teda nemusíte mať pripravené tisíce eur bokom - stačí mať iba pravidelný príjem; Riešenie schodné pre mladých aj seniorov, ktorí by inak úver na nové auto nedostali; Prenájmom získate vždy nové auto, väčšinou v dobrej výbave. Na úver by ste si za rovnaké peniaze možno mohli dovoliť horšie alebo menej vybavené auto. Nevýhody

Operatívny lízing alebo prenájom automobilu stále nie je najlacnejší variant. Kúpa ojazdeného auta a využívanie ho až „do konca“ môže stále vychádzať lacnejšie; Porušenie podmienok prenájmu môže výjsť draho. Napríklad ročný nájazd do 12-tisíc kilometrov nie je úplne ideálny, denne môžete takéto auto jazdiť iba 33 kilometrov. Ak bývate 15 kilometrov od práce, už to môže byť problém. Ak budete chcieť od prenájmu ustúpiť skôr, ako to definuje zmluva, môžete opäť prerobiť; Spoluúčasť na prípadnom poškodení auta platíte aj vtedy, keď v rámci ceny prenájmu platíte havarijnú poistku. To sú ďalšie eventuálne náklady nad rámec; A to najpodstatnejšie: Keď si lízujete vlastné auto, po skončení splácania vám v rukách ostáva ako majetok. Už má síce menej ako polovičnú hodnotu v porovnaní s prvým dňom, ale aj to je niečo. Auto môžete jazdiť aj ďalej a platiť iba za servis, palivo, poistenia a dane, prípadne ho predať a použiť ako akontáciu na nové. Keď si budete auto prenajímať hoci aj desať rokov, na konci vám v rukách nezostáva vôbec nič. Ktorý z variantov preferujete vy? Osobné vlastníctvo alebo prenájom?

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie