Aktuality

Pýcha VW po štrnástich rokoch výroby končí

Pred 14-timi rokmi mal Volkswagen ambíciu rozvíriť hladinu v triede luxusných vozidiel modelom Phaeton. Predpoklady na to jednoznačne mal. Palubná doska bola posiata rôznymi tlačitkami, za ktorými sa skrývali vymoženosti od masáže sedadiel až po reguláciu svetlej výšky. Celý interiér bol obložený eukalyptovým drevom, prešívaný prvotriednou kožou a pod kapotou sa mohol ukrývať až šesťlitrový benzínový motor W12 s výkonom 331 kW. To všetko v aute, ktoré rozmermi pripomína menší tanker.

Pýcha VW po štrnástich rokoch výroby končí

Bol tu však problém. Volkswagen, tak ako naznačuje samotný názov, je známy hlavne výrobou ľudových vozidiel a chýba mu imidž výrobcu luxusných vozidiel. Možno aj to bolo jedným z dôvodov prečo nebol Phaeton predajne úspešný.

Marec sa pre toto luxusné vozidlo stal osudným. Po tom, čo emisný škandál minulý rok otriasol Volkswagenom, musela automobilka zredukovať svoje výdaje na úhradu spôsobených škôd a ukončila výrobu modelu Phaeton.

Pýcha VW po štrnástich rokoch výroby končí

Známa továreň v meste Dresden sa po ukončení výroby premení na akúsi výstavnú a predvádzaciu plochu Volkswagenu pre jeho bezemisné autá budúcnosti. Zamestnanci výrobného závodu neskončia na úrade práce a dostanú príležitosť pracovať pre niektorú z iných fabrík skupiny VW.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?