Aktuality

Renault po 21 rokoch kriesi značku Alpine

Po viac ako dvadsiatich rokoch chce Renault oživiť značku Alpine. Tá sa v minulosti zaoberala hlavne výrobou ľahkých športových automobilov.

V Monte Carle sa predstavil koncept Vision, ktorý odkazuje na model A110 zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Podľa Renaultu sa koncept, len s minimálnymi zmenami, má dočkať aj reálnej produkcie.

Renault po 21 rokoch kriesi značku Alpine

Alpine prezentuje koncept Vision ako auto určené primárne pre šoféra. Zážitku má napomôcť aj nízka hmotnosť, pohon zadnej nápravy či uloženie motora v strede. Na podobnom recepte sú založené aj automobily ako Porsche Cayman či Alfa Romeo 4C, ktorým bude určite chcieť byť malá Alpina súperom.

Renault po 21 rokoch kriesi značku Alpine

Hmotnosť malej Alpiny by nemala presiahnuť 1 100kg, pričom sa diskutuje aj o verzii s karbónovým monokokom, ktorá by hmotnosť stlačila pod magickú hranicu 1000 kg. Použitie karbónu by však výrazne ovplyvnilo cenu automobilu ako sa to stalo pri Alfe 4C.

Renault po 21 rokoch kriesi značku Alpine

Teoretizovať môžeme aj o pohonnom ústrojenstve. Podľa neoficiálnych informácií by mala mať Alpine základ z motora, ktorý používa Renault vo svojom športovom Cliu RS. Jeho objem by však mal vzrásť na 1,8 litra a výkon základnej verzie dosahovať 184kW (250 k), pričom by v ponuke mala byť aj výkonnejšia verzia s výkonom až 221kW (300 k). V prípade, že Renault použije svoje dvojspojkové prevodovky, ktoré montuje do súčasných športových modelov je možné, že malá Alpina bude schopná dosiahnuť stovku za menej ako 4,5 sekundy.

Renault po 21 rokoch kriesi značku Alpine
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?