Mazda MX-5: O 10 cm kratšia a o 100 kg ľahšia

MX-5 tento rok oslavuje 25 rokov od uvedenia prvej generácie. Tým najväčším darčekom je dnešná premiéra novej, v poradí už štvrtej generácie.
Vydané  Text: 

Nová MX-5 je menšia, skrátila sa o 10 cm na 3 915 mm, ale zároveň je o centimeter širšia (1 730 mm). Rázvor 2 315 mm je len o 15 mm kratší ako v predchádzajúcej generácii. Hlavné je ale zníženie hmotnosti, vďaka konštrukčným princípom Skyactiv ubrali inžinieri rovný metrák! Áno, MX-5 je ďalším prírastkom do rodiny modelov Skyactiv. Tá už dnes zahŕňa crossover CX-5, sedan a kombi Mazda 6, hatchback a sedan Mazda 3 a čoskoro sa pridá aj malá Mazda 2 novej generácie. Štvrté vydanie MX-5 s týmito autami zdieľa motor aj ďalšie časti, zároveň je ale verné klasickej koncepcii: pozdĺžne uložený motor poháňa zadné kolesá. Štvorvalec sa naviac presunul viac dozadu, takže sa nachádza až za prednou nápravou, blízko ťažiska vozidla. Z ostatných modelov Mazda už poznáme multimediálny systém MZD Connect alebo precízne riadenie s elektrickým posilňovačom. V dnešnej dobe neustáleho zväčšovania kolies prekvapí informácia, že základom budú v MX-5 šestnástky s pneumatikami 195/50. Prevodovka bude vždy šesťstupňová manuálna, motory benzínové štvorvalce Skyactiv-G. Presnejšie špecifikácie zatiaľ Mazda tají, už skôr sa ale objavili informácie, že roadster dostane ladenú verziu motorov 1,5 l a 2,0 l z novej Mazdy 3.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.