Rusi žiadajú miliardy rubľov od VW a Renaultu za to, že odišli z krajiny. Podali už aj žaloby.

Návrh na kompenzáciu strát francúzskemu koncernu už poslali ruskí díleri. Podľa ich výpočtov 8,5 miliardy rubľov. Má ísť o ušlý zisk, ako aj náklady na nehnuteľnosti a personál.

Vydané Text: 

Ruskí predajcovia áut žiadajú, aby im Renault nahradil straty vo výške 8,5 miliardy rubľov (103,2 mil. eur) spojené s odchodom spoločnosti z Ruska, informuje RIA Novosti s odvolaním sa na Ruskú asociáciu predajcov automobilov (ROAD). Zodpovedajúci list už bol odoslaný prezidentovi Renaultu Jeanovi-Dominiquemu Senardovi. Správu priniesol aj ruský denník Autonews.ru, prepisom ktorej je tento príspevok.

„Skupina ruských predajcov Renault poslala 2. mája 2023 prezidentovi Renault Jean-Dominique Senardovi návrh na uzavretie dohody o kompenzácii ruských predajcov za straty vo výške 8,5 miliardy rubľov, ktoré vznikli v dôsledku stiahnutia značky Renault z ruského trhu,“ povedal prezident ROAD Alexey Podshchekoldin.

Táto suma zahŕňa náklady na nadobudnutie a prenájom nehnuteľností pre obchodné zastúpenia, ich vnútornú a vonkajšiu rekonštrukciu podľa noriem Renaultu, náklady na školenia zamestnancov a ušlý zisk.

Uzatvorenie dohody bude podľa predajcov kompromisom, pri ktorom neutrpí povesť Renaultu. Navyše, ak nedôjde k dohode, môže to podľa nich v budúcnosti skomplikovať návrat francúzskej spoločnosti na ruský trh. Táto možnosť je však dnes iba eventualitou, keďže nikto nedokáže spoľahlivo predpovedať blízky ani dlhodobý vývoj ruskej agresie.

Renault opustil ruský trh v máji 2022, svoj podiel v AvtoVAZ prenechal inštitútu NAMI a moskovský podnik Renault Russia previedol na moskovskú vládu.

Rusi nežiadajú takéto kompenzácie iba od Renaultu. 20. marca 2023 sa skupina GAZ obrátila na Arbitrážny súd regiónu Nižný Novgorod so žiadosťou o vrátenie 15,6 miliardy rubľov (190 mil. eur) od koncernu Volkswagen. Tamojšie podniky mali utrpieť straty v dôsledku predčasného ukončenia zmluvy o zmluvnej montáži automobilov Volkswagen a Škoda v závode v Nižnom Novgorode. Už 5. mája GAZ opäť podal žalobu na nemeckú automobilku Volkswagen za rovnakých 15,6 miliardy rubľov.

Inzercia

Inzercia

 

Menový kurz platný k 11.5.2023.ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024