Aktuality

Chodca s kočíkom úmyselne nepustil na priechod pre chodcov. Vraj len chcel rozpútať diskusiu na internete, tvrdí Poliak

Screnshot z videa: Czy DOSZŁO do WYKROCZENIA? 2. Pieszy z WÓZKIEM
Screnshot z videa: Czy DOSZŁO do WYKROCZENIA? 2. Pieszy z WÓZKIEM
Zdroj: YouTube

Musím ako vodič auta zastaviť pred priechodom pre chodcov, ak ešte chodec nevykročil na cestu? Alebo inak: musím zastaviť, ak vozidlá v protismere už zastavili? Odpovede na tieto otázky sa líšia od krajiny ku krajine, pretože v každom štáte môže platiť mierne odlišná legislatíva. U nás sú stále chodci považovaní za menejcenných účastníkov cestnej premávky, čo je pochopiteľné: cesta totiž patrí motorovým a nemotorovým vozidlám, zatiaľ čo chodcom patria chodníky. No s priechodmi pre chodcov je to trocha komplikovanejšie, tam chodci nemajú výhradné právo na pohyb, ale zákon im dáva určité výhody.

V susednom Poľsku sa medzi motoristami momentálne šíri video, ktoré zverejnil priamo jeho tvorca na YouTube. Zachytáva jazdu vo večerných hodinách a situáciu, keď pred priechodom pre chodcov stojí osoba s detským kočíkom na strane vodiča (teda vpravo), pričom vozidlá v protismere už stoja a dávajú chodcovi s kočíkom prednosť. Uprostred cesty je ostrovček.

Vodič však namiesto zastavenia, hoci má náležitý rozhľad včas, prechádza priechodom bez spomalenia. Názov videa má názov Czy DOSZŁO do WYKROCZENIA? 2. Pieszy z WÓZKIEM, vo voľnom preklade Stal sa omyl? Dvaja chodci s kočíkom. Otázka znie, či tento vodič porušil predpisy alebo nie.

K poľskej legislatíve sa vyjadrovať nebudeme, podľa motoristického denníka Moto.pl síce vodič z hľadiska práva nepochybil, ale morálne áno. Kľúčovým pojmom je v tomto prípade vystúpenie na cestu, ktoré dáva vodičovi povinnosť dať chodcovi prednosť - a toto sa nestalo, chodec čakal na chodníku a na priechod nevstúpil.

Aká by bola odpoveď na Slovensku? Rovnaká ako v Poľsku

Podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 § 4 ods. 1 písm. f) je vodič povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky.

No a v zmysle štvrtého odseku rovnakého paragrafu platí, že ak vodič zníži rýchlosť jazdy alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo; to neplatí pre vodiča električky. Zákon teda zmieňuje ostatných vodičov idúcich rovnakým smerom, nie vodičov v protismere.

V tomto konkrétnom prípade je možné, že v práve je vodič automobilu, ktorý chodcovi nedal prednosť. Totiž: chodec totiž nevstúpil na priechod, ale čakal na chodníku, navyše zastavili iba autá v protismere.

Z morálneho hľadiska však tento vodič konal nesprávne, mal jednoducho zastaviť a dať chodcovi s kočíkom prednosť.

Odporúčame všetkým čitateľom, aby pri takejto situácii vždy dali chodcovi prednosť a spomalili, prípadne celkom zastavili svoje vozidlo.

Pokuty za nedatie prednosti chodcovi na priechode

Dodajme, že podľa § 137 je ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, na čo sa vzťahuje pravidlo trikrát a dosť.

Podľa aktuálneho sadzobníka pokút udeľovaných v blokovom konaní vám za nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov môže policajt udeliť blokovú pokutu vo výške 30 až 50 eur. Za ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, je pokuta už 150 eur a by ste pre porušenie svojich povinností spôsobili dopravnú nehodu, bude sa celá vec posudzovať podrobne.

Téme sme sa už podrobne venovali v nasledujúcom príspevku:

Prečítajte si aj:


Musíte zastaviť pred priechodom aj keď je chodec ešte ďaleko?

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie