Jasne a stručne: Kedy musíte mať zimné pneumatiky a aké môžu byť staré? A čo dezén celoročných pneu? Otázky a odpovede

Ak vám sused garantoval, že zimné pneumatiky musíte mať povinne obuté od 15. novembra, vedzte, že má pravdu iba čiastočne.
Vydané  Text: 
Obdobie posledných troch mesiacov v roku býva sezónou prezúvania pneumatík z letných na zimné. Niektorí motoristi k veci pristupujú preventívne a v čase, keď napadne prvý sneh, už chcú mať istotu jazdy na správnych pneumatikách, iní si prezúvanie nechávajú na poslednú chvíľu. Je tu aj **tretia skupina motoristov, ktorí sa rozhodli pre celoročné pneumatiky** a tých sa preto povinnosť „prezúvať gumy“ netýka – aspoň nie na Slovensku, v zahraničí môžu byť pravidlá pre používanie zimných pneumatík odlišné. Medzi motoristami pritom neustále kolujú domnienky, dohady a mýty o tom, čo vlastne zákony dovoľujú, pripúšťajú a zakazujú. V tomto príspevku objasňujeme stručne a vecne, čo o prezúvaní pneumatík hovorí **Zákon o cestnej premávke č. 8/2009**, ktorý je v tomto kontexte kľúčový a osobitostiam premávky v zimnom období sa zaoberá v § 38 ([zdroj](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/20220801.html)), a **vyhláška č. 134/2018 Z. z.** ([zdroj](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/134/)), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke definované v zákone č. 106/2018 Z. z. Z jednotlivých zákonov vyplývajú nasledovné otázky a odpovede: **Je prezúvanie pneumatík z letných na zimné povinné?** * **NIE JE, ALE:** Pre motorové vozidlá kategórií M1 a N1 (osobné a ľahké úžitkové autá) zákon nestanovuje všeobecnú povinnosť prezúvať pneumatiky na zimné v zimnom období. Takúto povinnosť majú motoristi iba vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. * Vozidlá niektorých iných kategórií (M2, M3, N2 a N3) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a tiež v iných termínoch, ak je na ceste súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. **Je presný termín, odkedy musia byť na vozidle [zimné pneumatiky](https://gumy.eu/pneumatiky/zimne-pneumatiky)?** * **Áno, ale len pre vybrané kategórie vozidiel**. Vozidlá kategórií M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca povinne. Osobné a ľahké úžitkové vozidlá kategórií M1 a N1 takúto povinnosť nemajú. * Všeobecne sa odporúča, aby sa letné pneumatiky menili za zimné vtedy, keď priemerná denná teplota klesne na alebo pod 7 stupňov Celzia.
Ak počas zimy nie je na ceste ľad, sneh alebo námraza, nemusíte mať na svojom osobnom vozidle alebo ľahkej úžitkovej dodávke zimné pneumatiky. Zároveň zákon pripomína, že motorista má predvídať možné rázne zmeny počasia. Foto: archív autora
**Môžem na aute používať aj staré zimné pneumatiky?** * Zákon nestanovuje žiadne obmedzenia veku používaných pneumatík. Vo všeobecnosti sa ale odporúča vymeniť pneumatiky po piatej sezóne používania, iné zdroje hovoria už o štyroch, ďalšie zas po šiestich. Správnym skladovaním a menšími kilometrovými nájazdmi však možno životnosť preumatík značne predĺžiť. **Aký hlboký musí byť dezén pneumatík?** * Hĺbka dezénu pneumatík sa líši v závislosti od kategórie vozidla a tiež obdobia používania (podľa § 14 ods. 10 vyhlášky č. 134/2018 Z. z.) * Väčšina vozidiel (teda aj osobné autá) majú mať **počas roka pneumatiky s hlavnou drážkou hlbokou aspoň 1,6 milimetra**. * Ak pre bežné osobné autá a ľahké úžitkové vozidlá vznikne povinnosť mať obuté zimné pneumatiky (sneh, ľad, námraza), **hĺbka dezénu zimných pneu je minimálne 3 mm**. * Vozidlá kategórie L1e (malé motocykle) si vystačia s dezénom hlbokým aspoň 1 mm. * Celoročné pneumatiky môžu mať počas doby používania letného obutia dezén hlboký aspoň 1,6 mm, ale v čase povinnosti zimného obutia aspoň 3 mm.
**Kľúčové témy tohto príspevku sú:** ## zimné pneumatiky dezén, letné pneumatiky dezén, celoročné pneumatiky dezén, kedy prezúvať, kedy meniť pneumatiky, hĺbka dezénu, vek pneumatík
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉ