Aktuality

Lada sa vráti do technologického stredoveku, Renault predáva celý podiel v AutoVAZe

Lada Vesta Sedan

Renault predá svoj väčšinový podiel (67,69 %) v AvtoVAZe ruskému vedeckému inštitútu, uviedla automobilka. Dohoda zahŕňa šesťročnú opciu na odkúpenie podielu.

Renault má v Rusku množstvo aktivít, v posledných rokoch pracoval na zvyšovaní podielu v AutoVAZe. Po zahájení vojenského konfliktu však došlo k obmedzeniu pôsobenia značky na ruskom trhu a celý podiel v AutoVAZe bude predaný ruskému Ústrednému výskumnému a vývojovému inštitútu s názvom Nami.

„Uzatvorenie týchto transakcií nepodlieha žiadnym podmienkam a boli získané všetky požadované schválenia," uviedol Renault vo vyhlásení. Jeho 100-percentný podiel v Renaulte Russia pripadne mestu Moskva. „Dnes sme prijali ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie a robíme zodpovedné rozhodnutie aj voči našim 45 000 zamestnancom v Rusku," uviedol generálny riaditeľ Luca de Meo vo vyhlásení.

Renault už v marci oznámil, že pozastaví prevádzku v závode v dôsledku rastúceho tlaku na jeho pokračujúcu prítomnosť v závode od začiatku konfliktu na Ukrajine.

Spoločnosť, ktorej 15-percentným vlastníkom je francúzsky štát, potvrdila bezhotovostný odpis vo výške takmer 2,2 miliardy eur (2,29 miliardy USD), aby zvládla potenciálne straty z dôvodu prerušenia prevádzky v Rusku.

Od invázie na Ukrajinu 24. februára sa z Ruska stiahlo viac ako 400 spoločností, ktoré po sebe zanechali aktíva v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie