Autoviny.sk

Pokuta za fajčenie v aute až 3 000 eur? Takýto návrh je už na stole a čaká na prerokovanie v Európe

Ilustračné foto: fajčenie v aute

Fajčenie je nielenže nezdravé, no v niektorých situáciách aj extrémne nebezpečné. Hovoríme teraz predovšetkým o fajčení za volantom, ktoré mnohých vodičov odpútava od pozornosti pri riadení auta. Vážnosť celej situácie si uvedomujú viacerí zákonodarcovia naprieč štátmi v Európe. Aj z toho dôvodu približne pred mesiacom padol v nemeckom Bundesrat návrh na priam likvidačné pokuty za cigaretu za volantom.

Nemecko už problém rieši

Nemecká spolková rada Bundesrat dostala návrh od skupiny spolkových republík, ktorý má viesť k zavedeniu extrémne prísnych pokút za fajčenie za volantom. Severné Porýnie-Vestfálsko, Brémy, Hamburg, Dolné Sasko a Šlezvicko-Holenštajnsto iniciovali zmenu a doplnenie odsekov 1, 2 a 5 tamojšieho Spolkového zákona o ochrane nefajčiarov.

Ich cieľom je kompletne zakázať fajčenie za volantom a prípadné porušenie trestať astronomickými pokutami. Ide pritom už o druhý podobný pokus po neúspešnom počínaní v roku 2019.

Doplnenie zákona hovorí o tom, že v budúcnosti by malo byť fajčenie v aute úplne zakázané v prípade, že sa na palube nachádzajú neplnoleté osoby alebo tehotné ženy. Porušenie tohto zákazu sa má trestať finančnou pokutou od 500 do 3 000 eur.

Pokuta by pritom mala byť uložená aj vtedy, ak na aute budú pootvorené alebo kompletne otvorené okná.

Jedinou výnimkou zo zákazu má byť jazda v kabriolete s kompletne otvorenou strechou.

Zmienené spolkové krajiny túto svoju iniciatívu odôvodňujú ochranou neplnoletých pasažierov a tehotných žien, ktoré majú byť podľa viacerých výskumov najohrozenejšou kategóriou.

fajčenie za volantom

Štatistiky sú hrozivé

Bundesrat sa vo svojom vyhlásení odvoláva na hrozivé dôsledky pasívneho fajčenia.

Podľa údajov totiž takýto druh fajčenia ročne celosvetovo zabije až 166-tisíc detí. Fajčenie v aute je pritom obzvlášť škodlivé pre tehotné ženy, nakoľko koncentrácia pasívneho dymu vo fajčiarskom aute je 5-krát vyššia ako v priemernom bare.

Nemecké Centrum pre výskum rakoviny (DKFZ) na základe svojich meraní dokázalo, že v súčasnosti je pasívnemu fajčeniu v uzatvorenom aute vystavených približne jeden milión mladistvých.

Tento návrh bude teraz prednesený Nemeckému spolkovému snemu, ktorý ďalej rozhodne o jeho osude. Nemecko by pritom nebolo prvou krajinou Európy, ktorá by fajčenie v aute zakázala. Podobné nariadenie existuje už od roku 2015 vo Veľkej Británii.

Prečítajte si aj:


Fajčenie za volantom: čo hovorí zákon a kedy dostanete blokovú pokutu

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie