Aktuality

Na stiahnutie: Aktuálna správa o škodovej udalosti alebo nehode

Správa o škodovej udalosti a nehode na stiahnutie (2022)
Správa o škodovej udalosti a nehode na stiahnutie (2022)

Napriek tomu, že dokument správa o nehode nie je súčasťou povinnej výbavy motorových vozidiel, dôrazne každému motoristovi odporúčame, aby tieto dokumenty vo svojom vozidle vždy vozil aspoň v dvoch exemplároch a perom. Dôvod je ten, že so správou o nehode sa vyhnete ďalším problémom, keď sa na cestách stanete účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti.

Škodová udalosť alebo dopravná nehoda?

Z pohľadu bežného motoristu je akékoľvek poškodenie vozidla dopravnou nehodou, ale z právneho hľadiska musíme rozlišovať medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou.

  • Škodovou udalosťou sa rozumie udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla.
  • O dopravnú nehodu ide v prípade, že sa niekto zranil alebo usmrtil, poškodí sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie, uniknú nebezpečné veci a/alebo ak na niektorom z vozidiel alebo na majetku vznikne škoda v odhadovanej výške aspoň 3 900 eur (jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona)
  • Dopravnou nehodou sa rozumie aj taká škodová udalosť, pri ktorej bol niektorý z vodičov pod vplyvom alkoholu či omamných látok a tiež ak sa nevedia účastníci dohodnúť na vine

Kedy je potrebné vyplniť správu o nehode?

Správu o nehode musíte vyplniť v každom prípade, teda aj pri škodovej udalosti, aj pri dopravnej nehode. Je to dôležité pre to, aby mohla poisťovňa poistný prípad vyhodnotiť a aby bolo možné z PZP kryť škody na vozidle poškodeného, teda „nevinného“. Vinník nehody si môže uplatniť krytie škôd zo svojho havarijného poistenia.

Kedy k dopravnej nehode volať políciu?

Políciu musíte volať vtedy, keď ide o dopravnú nehodu opísanú vyššie a tiež vtedy, keď sa neviete s druhým účastníkom nehody dohodnúť na tom, kto nehodu zavinil. Políciu volajte aj v prípade, že sa účastník nehody snaží zo situácie vyvliecť, ak nespolupracuje, ak je pod vplyvom alkoholu či drog, prípadne aj vtedy, keď situáciu zľahčuje.

Neuspokojte sa s vyplatením menšej hotovosti na ruku, môže sa vám to neskôr vypomstiť.

Tlačivo Správa o škodovej udalosti alebo nehode/Záznam o škodovej udalosti alebo nehode na stiahnutie

Prečítajte si aj:


Čo robiť, ak ste na parkovisku poškriabali auto? Najhoršie, čo môžete spraviť, je len tak odísť

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste našli svoje auto poškriabané alebo nabúrané? AKTUÁLNY postup

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste náhodou vyšli na diaľnicu alebo nestihli včas odbočiť?

ERIK STRÍŽ


Kedy môžete v jednosmerke cúvať a akú pokutu dostanete za nerešpektovanie značky a zákona?

David Hecl


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie