Aktuality

Ministerstvo vnútra plánuje modernizovať vozový park polície. Chce nakupovať ekologické autá

Polícia elektro

Portál aktuality.sk dňa 15.2.2022 s odvolaním na TASR informoval o tom, že Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyhlásilo verejné obstarávanie. Má sa týkať nákupu ekologických automobilov, ktoré majú byť financované z Plánu obnovy. Celková suma, ktorá mala byť na nákup vyčlenená presahuje 20 miliónov eur bez DPH, konkrétne ide o 20,2 milióna eur bez DPH.

705 nových elektromobilov a plug-in hybridov

Ministerstvo vnútra má v pláne nakúpiť celkovo až 705 nových áut s tým, že si necháva možnosť kúpy ďalších 160 kusov v priebehu najbližších dvoch rokov. Celý nákup by mal prebehnúť do konca roka 2022 a je prvou časťou obnovy osobných vozidiel autoparku Ministerstva vnútra do roku 2031. Ministerstvo plánuje celkovo nakúpiť zmienený počet vozidiel, ktoré budú rozdelené až do siedmych kategórií.

Polícia, hliadka, kontrola
Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

V sekcii elektromobilov sa plánujú zaobstarať vozidlá s karosériou hatchback, SUV a tiež aj dodávky. V plug-in hybridnej kategórii má ísť zase o hatchbacky, sedany, SUV a autá s karosériou typu kombi. Celá obmena sa bude týkať desiatich percent vozového parku a autá budú vyčlenené na konkrétne účely.

Elektrická polícia

300 kusov z nich bude označených vo farbách Policajného zboru a bude taktiež vybavených príslušným zvukovým a rozhlasovým zariadením. Ďalších 200 kusov z nových áut má byť dodaných v úprave so skrytou príslušnosťou k Policajnému zboru, no a napokon zvyšných 205 kusov bude bez akéhokoľvek viditeľného označenia. Nebude im však chýbať špeciálna policajná výbava podľa požiadaviek rezortu, uvádza portál teraz.sk.

Polícia Slovenskej republiky (zdroj fotografie: Ministerstvo vnútra SR)

Samotný minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) sa k tejto téme vyjadril nasledovne: „Toto verejné obstarávanie je samozrejme v súlade s koncepciou obnovy osobných vozidiel autoparku MV SR do roku 2031, ktorá na Ministerstve vnútra dlhodobo chýbala a pripravili sme ju po dôkladnej hĺbkovej analýze stavu a potrieb rezortu. Znižovanie priemerného veku vozidiel sa okrem úspor pri bežných výdavkoch odrazí aj na bezpečnosti posádok a v neposlednom rade na znížení úrovne produkovaných emisií. Pri tomto nákupe to odhadujeme na 2700 ton.

Investícia je súčasťou Plánu obnovy

Investícia do vozového parku súvisí s Plánom obnovy, konkrétne s jeho časťou boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí, bezpečnosti a ochrane obyvateľstva. Uchádzači o prihlásenie sa do zákazky môžu predkladať svoje ponuky buď pre jednotlivú kategóriu alebo pre viacero kategórií súčasne. Jedným z hlavných kritérií posudzovania vhodnosti ponuky bude cena.

Prečítajte si aj:


Namiesto pokuty verejnoprospešné práce za 3 eurá na hodinu. Aj to je spôsob, ako predísť zadržaniu vodičského preukazu

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?