Aktuality

VIDEO: Motor do kosačky? Trojvalcová Toyota Yaris na okruhu zosmiešnila legendárny Nissan GT-R Nismo!

Toyota GR Yaris prišla na trh a takmer okamžite sa zapísala do srdca nie jedného autičkára. Malý kompaktný hatchback očaril nielen karbónovou strechou, ale aj pohonom všetkých štyroch kolies okoreneným o dva samosvorné diferenciály Torsen ( Performance Pack). No rozpor nastal hneď po otvorení kapoty. Tam sa ukrýva motor G16E-GTS so slušným výkonom 192kW (261 koní) pri 6500 /ot. min-1 a 360 Nm pri 4000 ot. min-1, ktorý okamžite rozdelil motoristickýh fanúšikov na dva tábory. Dôvod? Je to trojvalec!

Toyota Yaris GR

V tomto momente by sa nie jeden petrolhead na mieste otočil a myšlienku športového auta s trojvalcom najradšej zahodil za hlavu. Yaris sa však nevzdáva a naplno ukazuje svoj potenciál.

Napríklad v domácom Japonsku na okruhu Tsukuba v rámci podujatia Attack 2021 - Tsukuba Championship prešiel malý GR Yaris prešiel dopingom po všetkých stránkach, kedže jeho udávaný výkon 360 koní pracuje s hmotnosťou len 1250 kg! Zmenami určite prešiel aj samotný podvozok, kedže náklony karosérie pri fenomenálnej priľnavosti, akú ponúkajú pneumatiky Yokohama A050, sú naozaj minimálne.

Yaris Tsukuba

Čas? Ten je absolútne z inej dimenzie ! Yaris zabehol kolo na Tsukube pod 1 minútu, a to konkrétne 58:573 sekudny! Pre porovnanie - továrenský Nissan GT-R Nismo, prezívaný godzilla, to dá v o 0.788 sekudny horšom čase. Neuveriteľné!

Yaris Tsukuba

Dosť bolo rečí, užite si video :)

Martin Gašparík
Autá boli moja srdcovka už od malička, keď sme sa hrávali Need for Speed II na prvých počítačoch. Hneď po spravení vodičáku, som mal možnosť ako prvé auto zdielať bratovú BMW E36 328i so samosvorným diferenciálom. Toto auto mi dalo veľkú školu života a odštartovalo moju vášeň pre automobilové závodenie. Naučilo ma jak jazdu driftom tak jazdu na čistú stopu. Neskôr som presedlal do Citroenu Saxo VTS (predný pohon, ľahký hatchback) s ktorým sme získali už cez 30 pohárov v auto slalomových súťažiach. Moje testy budú zamerané najmä na dojmy z jazdy, správanie podvozku a odozvu motora. Ako každý fanúšik rýchlej jazdy mám na 1. mieste Porsche 911 GT3 ( hádam sa raz dostanem za volant :) . Z aut, ktoré som mal možnosť šoférovať sú u mňa v TOP 3 BMW M2, Renault Megane IV Trophy FL. a Toyota Yaris GR :)

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.