Aktuality

Pre zlý technický stav odstavili štvrtinu autobusov MHD, v Košiciach denne vypadáva viac než 100 spojov! Takto vyzerá Európsky týždeň mobility na Slovensku:

autobusy, dpmk, košice

Dnes oficiálne končí medzinárodné podujatie s názvom Európsky týždeň mobility, ktorý je hlavnou kampaňou Európskej komisie na popularizáciu a zvyšovanie povedomia o udržateľnej mobilite v mestách. Kampaň je všeobecne uznávaná ako hybná sila smerom k udržateľnej doprave v Európe aj mimo nej. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a inovatívnych, zelených a inteligentných riešení v doprave.

Týždeň vrcholí dnes, 22. septembra 2021, takzvaným „Dňom bez áut“. Viaceré mestá sa preto rozhodli v rámci tejto udalosti poskytnúť motoristom bezplatné cestovanie v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Do iniciatívy sa zapojili aj Košice, ktoré však v rovnakom čase zápasia so žalostným stavom vozového parku DPMK. Zatiaľ čo politici pózujú na fotkách s kolobežkami a vyzývajú motoristov presadnúť do ekologickejšej MHD, dopravný podnik denne odstavuje až štvrtinu autobusov pre zlý technický stav.

autobusy, dpmk, košice

„Momentálne je situácia tak zlá, že niektoré spoje nie sú vypravované vôbec. Meškanie mnohých spojov pre zdržanie v zápchach však nemôžeme ovplyvniť a náš dopravný dispečing musí často doslovne 'čarovať'. Aj napriek týmto problémom zamestnanci DPMK robia všetko, čo je v ľudských silách, aby dopady na cestujúcich minimalizovali," uviedla dozorná rada.

Korzár neskôr zverejnil informáciu, že v priebehu jediného dňa vypadlo až 125 spojov, len počas rána neprišlo na zastávky viac než 50 autobusov. To cestujúcim značne skomplikovalo cestu za povinnosťami.

„Dcéra je od 7.00 na zastávke a do autobusu sa dostane najskôr o 07.27! Neskutočné niečo. A to sa nestalo prvý raz! Výpadok ste mali aj včera," píše nahnevaná mama študentky na facebooku Dopravného podniku mesta Košice (DPMK).

Sťažnosti sa však týkajú aj úrovne cestovania v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy. Vozidlá sú častokrát špinavé a bez funkčnej klimatizácie. Cestujúci tvrdia, že kvalita služieb častokrát nezodpovedá cene lístka.

Zvýšená mediálna pozornosť počas Európskeho týždňa mobility nakoniec poskytla motoristom pohľad na žalostný stav verejnej hromadnej dopravy na Slovensku a zlyhania politikov, ktorí vo vedení mesta nedokážu zabezpečiť kvalitnú a spoľahlivú MHD pre obyvateľov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie