Aktuality

Chodec zbil vodiča auta priamo na priechode - kto bol v práve?

Chodec zbil vodiča auta priamo na priechode - kto bol v práve?
Kto vyhrá pouličnú bitku? Opitý chlap s nadváhou alebo chudý triezvy mladík? Realita častokrát prekvapí.

Rádio Express pred niekoľkými dňami zverejnilo krátky článok o tom, že sa priamo na ulici odohral konflikt medzi vodičom osobného auta a chodcom. Na stránke rádia nie je uvedený žiadny detail o tejto udalosti, iba konštatovanie, že podobné incidenty sa odohrávajú aj u nás a že si prajeme, aby ich bolo čo najmenej.

Čo na stránke uvedené nebolo, bola krajina, v ktorej sa bitka priamo na priechode pre chodcov odohrala. Kamerový záznam z incidentu bol zverejnený 1. augusta 2021, teda pred niekoľkými dňami a je evidentné, že ide skutočne o obdobie letných mesiacov, pretože všetci zúčastnení sú oblečení veľmi ľahko.

Z komentárov na YouTube, kde bolo video pôvodne publikované, vyplýva, že sa udalosť odohrala v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine.

Čo sa stalo?

Muž prechádzal cez priechod pre chodcov so svojou partnerkou a viditeľne si všímal biele vozidlo značky Lada, ktoré nechávalo chodcov prejsť. Vodič vozidla ponechal chodcom dostatok času aj priestoru na prechod, avšak chodec sa začal prejavovať agresívne. Nevieme, čo predchádzalo tomu, že chodec poškodil idúcemu vozidlu ľavé spätné zrkadlo, na zábere vidíme iba to, že vodič Lady promptne zastavil, čo sa chodec priblížil k dverám vodiča a položil si krabičku cigariet na zem, čím dal najavo, že sa púšťa do fyzickej konfrontácie.

Chodec zbil vodiča auta priamo na priechode - kto bol v práve?
Spúšťačom fyzického konfliktu malo byť poškodené spätné zrkadlo, ale v tomto prípade bol skutočným dôvodom záujem chodca o konflikt.

Vodiča auta vystúpil z auta aj s dlhým predmetom, ktorým chodca udrel po hlave a obaja sa pustili do bitky, akú zvyknú viesť opilci. Po tom, čo sa obaja pováľalli po zemi, do roztržky sa zapojili aj ich partnerky a okoloidúci.

Chodec zbil vodiča auta priamo na priechode - kto bol v práve?
Niekoľko sekúnd váľania sa po zemi skončilo fakticky nerozhodne, nikto nedosiahol svoje. Vodiča auta viditeľne trpel bolesťami a chodec sa pomočil priamo na cestu, zrejme v stave opitosti.

Incident sa skončil fakticky nerozhodne, obaja účastníci dali aj dostali, aby sa napokon rozišli. Počas celej doby roztržky blokovali premávku v jednom smere jazdy. Je na mieste domnievať sa, že chodec bol pod vplyvom alkoholu aj počas dňa, pretože po celom incidente sa počas telefonovania vymočil na cestu cez krátke nohavice.

Kto bol v práve?

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá tak, že chodec „vyškolil“ vodiča za jeho netrpezlivosť, sústredenejší divák vidí, že evidentne agresívny bol chodec ešte počas toho, ako prechádzal cez priechod pre chodcov a iba našiel priestor pre svoju agresiu. Našiel mladého a chudého vodiča v lacnom starom aute, ktorého mal v pláne zbiť na verejnosti, čo sa mu aj podarilo. Agresia vodiča vozidla po tom, čomu zrejme opilec poškodil spätné zrkadlo, bola zrejme prehnaná, ale v pochopiteľná. Nech už bol v práve ktokoľvek, isté je, že takéto správanie na cesty a ani do akejkoľvej civilizovanej krajiny nepatrí a vyvodzovanie zodpovednosti sa úplne vymyká spod Zákona o cestnej premávke. Ten sa totiž venuje celkom iným veciam, a to najmä právam a povinnostiam účastníkov cestnej premávky.

Prednosť chodcov na priechode pre chodcov

Musíte zastaviť pred priechodom aj vtedy, keď je od vás chodec ešte ďaleko?

Otázka čitateľa Mateja R.::

V Trnave mi dal policajt pokutu za to, že videl, ako som nedal prednosť chodcovi, ktorý bol na priechode pre chodcov z opačnej strany cesty, ako som išiel autom ja. Že keď sa mi to nepáči, môžem ísť aj na stanicu a tam sa hádať. Tak som radšej zaplatil. Dostal som pokutu právom? Veď kým ten chodec prešiel na moju stranu cesty, už som bol dávno preč a ten chodec sa na nič nesťažoval.“

Odpovedáme:

Ak správne rozumiem situácii, ktorú ste opísali, predstavujem si ju nasledovne: vy idete po svojej (pravej) strane cesty, cez ktorú je vedený priechod pre chodcov. Chodec vstúpil na priechod pre chodcov naľavo od vás, teda z pravého okraja vozovky vo vašom protismere. Vy ste usúdili, že budete rýchlejší, a tak ste nezastavili, ale prešli cez priechod.

Z pohľadu vodiča automobilu či motocykla môže ísť o situáciu, kedy má dostatok času na bezpečný prejazd po priechode pre chodov a neohrozenie chodca, záleží však na reálnom vyhotovení daného úseku cesty, na šírke vozovky a celkovej prehľadnosti situácie. Toto všetko vo svojej otázke neupresňujete, preto budem vychádzať zo Zákona o cestnej premávke č. 8/2009:

§ 4 Povinnosti vodiča (1) Vodič je povinný f) dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky,

§ 137 Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je r) ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov

Podľa aktuálneho sadzobníka pokút udeľovaných v blokovom konaní vám za nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov môže policajt udeliť blokovú pokutu vo výške 30 až 50 eur. Za ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, je pokuta už 150 eur a by ste pre porušenie svojich povinností spôsobili dopravnú nehodu, bude sa celá vec posudzovať podrobne.

Vy ste vo svojej otázke neupresnili, akú pokutu ste od policajta dostali. Ak ste pokutu skutočne dostali, je možné, že vy ako vodič ste nesprávne vyhodnotil situáciu a z pohľadu policajta či chodca išlo o evidentné nedanie prednosti chodcovi na priechode, prípadne jeho ohrozenie (to ak ste ho napríklad zámerne obchádzali).

Vždy chodca pustite!

Do budúcnosti vám odporúčam zastaviť pred priechodom pre chodcov a nechať chodca prejsť po priechode, a to aj za predpokladu, že budete musieť čakať niekoľko sekúnd.

Ešte raz: dávajte chodcom na priechode prednosť. Ideálne aj v prípade, že pred priechodom ešte iba čakajú.

Prečítajte si aj:


Čo hovorí zákon: Musíte zastaviť pred priechodom, keď už iné auto zastavilo?

ERIK STRÍŽ


Na stiahnutie: Aktuálny sadzobník pokút ukladaných políciou v blokovom konaní (2020, 2021, 2022)

Redakcia (s)


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?