Aktuality

Pokrytectvo v priamom prenose! Ekologicky zmýšľajúca ministerka potajomky vymenila elektromobil za spaľovacie auto kvôli krátkemu dojazdu

Pokrytectvo v priamom prenose! Ekologicky zmýšľajúca ministerka potajomky vymenila elektromobil za spaľovacie auto kvôli krátkemu dojazdu

Len nedávno sme vás informovali o tom, ako britský premiér, Boris Johnson, uprednostnil na krátku služobnú cestu vládny špeciál pred vlakom alebo inou ekologickou alternatívou. Na približne 400 kilometrov dlhú cestu, ktorá sa za bežných okolností dá zvládnuť autom či vlakom, si Boris Johnson vybral azda najmenej ekologickú formu dopravy. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby jednou z priorít summitu nebola diskusia o klimatickej zmene.

Ďalšie faux pas má na svedomí nemecká ministerka zo strany zelených, Ursula Nonnemacher, ktorá potajomky vymenila svoj služobný elektromobil za benzínový Passat. Dôvod? Strach z krátkeho dojazdu.

Ministerka sa totiž vybrala na služobnú cestu z Postupimu do Ravensbrücku a späť, pričom celá trasa mala maximálne 270 kilometrov. Nehovoriac o výbornej sieti nabíjacích staníc, ktoré ministerka mohla využiť v prípade nedostatočného dojazdu. Jej služobný elektromobil, Audi e-tron, by pritom podľa výrobcu mal túto cestu zvládnuť aj bez nutnosti nabíjania, pretože kapacita akumulátorov oficiálne vystačí na približne 350 kilometrov.

Politici nechcú jazdiť na autách, ktoré sami propagujú.

Ako však v nadväznosti na zistenia nemeckých médií uviedol jej tlačový hovorca, ministerka sa vraj veľmi obávala nedostatočného dojazdu. A práve z toho dôvodu nakoniec požiadala svoju námestníčku, Annu Heyer-Stuffer, o zapožičanie benzínového Volkswagenu Passat.

Politici diskriminujú spaľovacie autá, stanovujú technicky nesplniteľné emisné ciele a tlačia ceny vozidiel čoraz vyššie tak, aby neboli dostupné pre bežného človeka. Podľa nich sú jediným správnym riešením práve elektromobily, no sami im očividne neveria. Snažia sa utajiť drahé služobné cesty lietadlami a vymieňajú elektromobily za autá, proti ktorým na verejnosti bojujú.

V redakcii veríme, že budúcnosť tkvie práve v diverzifikácii pohonov. Okrem elektromobilov majú svoje miesto na trhu stále aj spaľovacie vozidlá, ktoré môžu byť poháňané syntetickými palivami alebo zemným plynom vyrábaným z biomasy. Na dlhé cesty bude ideálny práve vodík, na ktorý sa spoliehajú najmä japonské automobilky. Najťažšou úlohou však bude presvedčiť Európsku úniu a jej politikov k tomu, aby podporovali všetky alternatívne pohony rovnako ako v súčasnosti vozidlá s batériovým pohonom.

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.