Aktuality

Benzín za menej ako polovicu a štvornásobné príjmy. Svetové porovnanie cien palív ukázalo realitu slovenských cien palív

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Slovenskí motoristi sa často sťažujú, že ceny pohonných hmôt pre motorové vozidlá sú u nás neúmerne vysoké a v zahraničí sa dá rovnaké palivo nakúpiť podstatne lacnejšie. Môže sa zdať, že je to iba jedna z ďalších vecí, na ktoré sa Slováci sťažujú, aby sa zbavili zodpovednosti za svoju nelichotivú finančnú situáciu a preniesli túto zodpovednosť na niekoho iného, lenže objektívne čísla dokazujú, že v tomto prípade majú pravdu.

Slovensko má v porovnaní s ostatnými krajinami na celom svete podstatne vyššie ceny benzínu, a to nielen z hľadiska koncovej trhovej ceny, ktorú motorista zaplatí na čerpacej stanici, ale aj z hľadiska pomeru medzi cenou paliva, mesačnej investícii do paliva a priemerného mesačného príjmu.

Zahraničná spoločnosť Compare The Market Pty Ltd, ktorá prevádzkuje rovnomennú internetovú službu na globálne porovnávanie nákladov na produkty a služby, najnovšie vydala výsledky pomerne rozsiahlej štúdie o priemerných cenách palív vo svete.

Zohľadnila pritom nielen to, koľko priemerne stojí jeden liter benzínu v jednotlivých krajinách, ale aj aký pomer predstavuje natankovanie plnej 42-litrovej nádrže k priemernému finančnému príjmu.

Ani v jednej z týchto oblastí Slovensko nezaujalo pozície, ktoré by pre neho bolo lichotivé. Práve naopak, z 37 hodnotených krajín je Slovensko až na 30. mieste, teda máme drahší benzín a nižšie príjmy ako podstatná väčšina iných krajín sveta.

Slovenko má drahší liter benzínu a aj väčší pomer medzi cenou plnej nádrže k mesačnému príjmu ako USA, Rakúsko, severské krajiny, Belgicko, Holandsko, ale aj Francúzsko, Taliansko či Česká republika. Jedna plná nádrž nás stojí až 4,57% celkového mesačného príjmu, zatiaľ čo v USA je to len 0,57%!

Česko v tomto zozname obsadilo 29. miesto, pretože majú priemerne o päť dolárových centov lacnejší benzín, pritom vraj o 12 amerických dolárov nižší mesačný príjem. Určite by sa dalo o niektorých číslach polemizovať, aj keby sa ale tvorca štúdie pomýlil o dve, tri či päť miest, stále by Slovensko zaujímalo nepriaznivú pozíciu v zozname.

Najlepšie pomery medzi cenou plnej nádrže a príjmom majú v Spojených štátoch, Austrálii, Kanade a Luxembursku. V Luxembursku síce cena za liter benzínu dosahuje 1,28 USD, avšak v pomere k mesačnému príjmu vyše 5-tisíc USD je to len 1,07%.

Infografika: Porovnanie priemerných cien benzínu v jednotlivých krajinách sveta (2021) v pomere k priemerným mesačným príjmom obyvateľstva (zdroj: 2021 Fuel Affordability Index, do slovenčiny preložil Erik Stríž)

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie