Aktuality

Na Slovensko prišla čínska automobilka DongFeng. Ponúka veľké SUV za málo peňazí s technikou od Mitsubishi

O príchode automobilky DongFeng na Slovensko už koncom minulého roka informoval portál teslamagazín.sk. Za importnom týchto exotických modelov stojí slovenská spoločnosť Plastonic, ktorá sa stala oficiálnym zástupením vozidiel DongFeng pre Česko a Slovensko. Niektoré modely si môžete kúpiť už dnes, pričom samotná distribučná sieť by mala byť kompletná už v marci.

V ponuke osobných áut môžeme aktuálne nájsť tri SUV modely, pričom za najzaujímavejšie považujeme práve SUV-kupé s názvom Glory iX5. Vôbec zle nevyzerá ani prvý pohľad do tabuľky technických údajov, podľa ktorej ponúka spomínaný model až 4 685 mm na dĺžku, 1 865 mm na šírku a 1 645 mm na výšku, pričom rázvor je na úrovni 2 790 mm. Samotnými rozmermi sa môže DongFeng Glory iX5 zaradiť k autám ako Škoda Kodiaq či Peugeot 5008. Rátať vraj môžeme aj s viacprvkovým zavesením kolies vzadu, kotúčovými brzdami a výberom dvoch prevodoviek (M6 a CVT), ktoré sú spojené s benzínovým štvorvalcom 1.5 T (107 kW/140 k). Podľa všetkého by mali mať európske špecifikácie pod kapotou motor od Mitsubishi s prevodovkou CVT, ktorá prenáša silu len na prednú nápravu.

Samozrejmosťou sú moderné prvky výbavy ako LED svetlomety, klimatizácia či 10,25“ displej multimediálneho systému. Prekvapila nás však skutočnosť, že v základnej výbave sú dostupné len dva airbagy, pričom kompletnú bezpečnostnú výbavu s hlavovými airbagmi dostanete výhradne v najvyššej výbave.

DongFeng na Slovensku
Športovo vyzerajúce SUV-kupé využíva japonskú techniku pod kapotou.

Cena modelu Glory iX5 údajne začína od 23 990 eur, k oficiálnej základnej cene sme sa pritom dopracovali až na sociálnej sieti Facebook. Na stránke importéra totiž v dokumentoch ceny jednotlivých výbav nenájdete, to isté môžeme napísať o dôležitých technických údajoch ako sú rozmery, výkon či objem batožinového priestoru. Tieto kľúčové informácie sme museli dohľadať svojpomocne na internete zo zahraničných zdrojov. Zmätení sme tiež zo samotného označovania modelu, pretože importér používa rôzne označenia pre rovnaký model. Kým na stránke môžete nájsť spomínaný model pod názvom Glory Fengon 5, v samotnej špecifikácii a na Facebooku používa importér označenie Glory iX5.

DongFeng na Slovensku

O niečo presnejšiu špecifikáciu ponúka praktickejší sedemmiestny model Glory 580 s podobnými rozmermi, rovnakou motorizáciou a jediným stupňom výbavy. Základná cena v tomto prípade začína od 22 990 eur, pričom za spomínané peniaze dostanete prakticky plne vybavené auto.

DongFeng na Slovensku
Rodinné sedemmiestne SUV DongFeng Glory 580

Momentálne najdrahším modelom je elektrické SUV s označením Seres E3, ktoré za necelých 33 000 eur sľubuje dojazd až 405 kilometrov. Tento údaj však vychádza zo zastaraného cyklu NEDC pre meranie spotreby, ktorý sa v Číne používa dodnes. Na akumulátor však platí osemročná záruka a štandardne bude mať majiteľ k dispozícii aj rýchlonabíjanie (max. výkon nabíjania neuvedený), vďaka nemu by ste mali zvládnuť doplniť batériu na 80 % za zhruba 30 minúť.

DongFeng na Slovensku
Elektrický model s dojazdom až 400 kilometrov, DongFeng Seres E3.
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie