Autoviny.sk

Tak toto je neuveriteľné. Podvodníci na aute stočili viac ako 500 000 kilometrov!

auto, kluc, kupa, nove, stare, jazdene

Predajne jazdených automobilov, ako aj rôzne inzertné portály, sú plné lákavých ponúk. Občas si človek povie, že to snáď ani nemôžu myslieť vážne. Myslia. A viete prečo? Lebo sa vždy nájde nejaká duša naivná, ktorá im uverí. Tak prečo by to nerobili? K autu je samozrejme pripojený príbeh, ktorý vysvetľuje, prečo za tak „málo“ jazdené auto pýta majiteľ pýta tak nízku cenu. Pri kúpe jazdeného auta preto treba byť veľmi opatrný. Neexistuje výhodná kúpa, iba výhodný predaj. Neveríte? Nemusíte. Tu je niekoľko príkladov od našich susedov.

Hitparáda podvodov

V Českej republike firma Cebia prevádzkuje zaujímavý internetový portál. Na stránke zkontrolujsiauto.cz okrem možnosti overiť si históriu auta pravidelne zverejňuje najväčšie odhalené podvody. A poviem vám, je to priam až šokujúce čítanie. Tu je niekoľko príkladov:

Mercedes-Benz Sprinter

Stáčanie kilometrov

Začnime skutočným rekordérom. Auto zjavne slúžilo na dlhé presuny, a tak kilometre utešene pribúdali. Zlom nastal, keď malo auto najazdených 729 044 kilometrov. Pri týchto kilometroch bolo auto predané. Keď sa po dvoch rokoch auto opäť objavilo v ponuku, malo najazdených iba 208 429 kilometrov. Keď auto dva roky slúžilo je veľmi pravdepodobné, že počítadlo kilometrov bolo v skutočnosti upravené o viac, ako len 520 615 kilometrov.

Škoda Octavia

Stáčanie kilometrov

Octavia TDI je určite jedno z najžiadanejších jazdených automobilov. Ale kúpili by ste si ju, ak by mala najazdených 565 000 kilometrov? A ak áno, koľko by ste za ňu boli ochotný zaplatiť? A tak sa omladzovalo. Keď sa auto na trhu objavilo o približne dva roky neskôr, bol to doslova cukríček. Po povedzte, kto by odolal Octavii TDI, ktorá má najazdených iba 112 000 kilometrov. Neviem to isto, no predpokladám, že bola po takom staršom pánovi, ktorý už moc nejazdí. Auto však bolo stočené o minimálne 453 000 kilometrov.

Škoda Fabia

Stáčanie kilometrov

Poviete si, benzínová Fabia by veľa kilometrov najazdených mať nemusela. Omyl. Auto jazdilo ostošesť. Na budíkoch malo priam neuveriteľných 725 100 kilometrov. O dva roky z nej bola príjemná jazdenka po dôchodcovi. Na počítadle bolo 194 261 kilometrov. Je toto číslo pre toto auto uveriteľné? Je. Len málo koho by napadlo, že reálne má najazdené o minimálne 530 839 kilometrov viac!

Volkswagen Touran

Stáčanie kilometrov

Opäť tu máme príjemné rodinné auto s populárnym motorom TDI. V tomto prípade nemožno manipuláciu označiť inak ako maximálne chrapúnstvo. Urobiť totiž z auta s 417 465 najazdenými kilometrami v podstate práve zajazdený cukrík (78 000 km) je poriadna drzosť. Ďalší priebeh najazdených kilometrov napovedá, že sa auto dostalo do rodiny. Nuž musel sa nový majiteľ diviť, koľko peňazí začalo „skoro nové“ auto pýtať.

BMW 3 kombi

Stáčanie kilometrov

Našu hitparádu podvodov zakončime populárnou značkou BMW. Trojkové dieselové kombi je fajn. Teda za predpokladu, že si ho do parády nezobrali podvodníci. To, ktoré zachytili v Cebii, malo na počítadle najazdených kilometrov pôvodne číslo 457 000. Keď sa v ponuke jazdených automobilov objavilo po roku, už to bolo iba celkom príjemných 163 525. Rozdiel je teda takmer 300 000 kilometrov.

Podobných prípadov sme v databáze firmy Cebia našli desiatky. Dávajte si teda pri kúpe jazdeného auta veľký pozor. Vyžadujte jednoznačne podloženú servisnú históriu. Ak predávajúci nevie históriu zdokladovať, prípadne hovorí o histórie od doby, kedy bolo k nám dovezené, mali by ste minimálne spozornieť. Netvrdíme samozrejme, že s každým jazdeným autom bez servisnej histórie bolo určite manipulované. Zvýšená opatrnosť je ale celkom určite na mieste.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie