Aktuality

Kia „nechtiac“ ukázala malé mestské auto, ktoré sa ešte nepredáva

Nová KIA

Automobilka Kia v uplynulých dňoch ohlásila zásadné zmeny týkajúce sa jej vozidiel, korporátneho imidžu, ale aj celkovej filozofie a pracovnej kultúry. Nasleduje tým ostatné automobilky, ktoré v roku 2020 vydali verejné záväzky o vlastnej transformácii. Z klasických automobiliek sa postupne stávajú poskytovatelia komplexnej mobility.

V prípade Kie sa inovácie dajú zhrnúť do nasledovných pilierov:

  • nový účel spoločnosti
  • nová korporátna misia
  • nové obchodné riadenie
  • nová dizajnová filozofia
  • nová pracovná kultúra
Nová KIA

Na prvé prečítanie to pôsobí akokoľvek, len nie konkrétne. Avšak značka už s transformáciou začala, v uplynulom období sa z nej stala automobilka ponúkajúca solídnu paletu elektrických a elektrifikovaných vozidiel, zverejnila dlhodobú stratégiu s názvom „Plan S“pre udržateľnú mobilitu, ohlásila komplexnú spoluprácu so spoločnosťou Nvidia, zásadným spôsobom modernizovala svoje logo, spustila službu KiaMobility a ozrejmila svoje plány vyrábať špecializované vozidlá, vrátane tých vojenských novej generácie. Všetkým týmto témam sme už na Autovinách venovali, odkazy na jednotlivé články nájdete aj na konci tohto príspevku.

Sedem nových áut, minimálne jedno typu mini

Spoločne s novým sloganom „Movement, that inspires“ , teda „Pohyb, ktorý inšpiruje“, automobilka zverejnila aj fotografiu svojho budúceho modelového portfólia vozidiel. Jedná sa síce len o ich siluety, vidíme však aj nápadne malé vozidlo, ktoré v súčasnosti Kia neponúka.

Nová KIA

Predpokladáme, že sa bude jednať o úplne nový model malého mestského elektromobilu pre dve osoby (prípadne štyri), ktorým značka naplní svoje vízie o rozmanitom elektrifikovanom portfoliu. V súčasnosti trh ponúka hneď niekoľko podobných typov vozidiel, avšak o ich úspechu sa dá pochybovať. Zákazník ešte stále nie je dostatočne motivovaný k tomu, aby si kúpil nové a pomerne drahé malé vozidlo na elektrinu, keď mu trh s jazdenkami ponúka nepomerne lacnejšie riešenia s pomerne čistými benzínovými motormi. V tomto prípade by sa mohlo jednať o súčasť napĺňania transformácie automobilky na poskytovateľa mobility, ktorý takéto špecializované vozidlo ponúkne na krátkodobý prenájom a nie na kúpu.

Okrem malého (zrejme) elektromobilu však Kia potvrdila skorý príchod iného kľúčového modelu. Pripravovaný elektromobil bude mať svojský dizajn zodpovedajúci novej filozofii a dnes vieme s takmer určitosťou povedať, že sa bude jednať o sériovú podobu dávnejšie predstaveného konceptu s názvom Imagine by Kia. Automobil postavený na novej elektrickej platforme E-GMP ponúkne dojazd viac ako 500 km, vysokorýchlostné nabíjanie za menej ako 20 minút a bude prvým globálnym modelom, ktorý ponesie nové logo Kia.

„My nie sme prémiová značka, ale mainstreamová a tomuto dedičstvu zostaneme verní. Toto auto bude „haló“ a nacenené tak, aby demonštrovalo, že môžete mať auto špičkovej úrovne, ako Tesla, BMW či Mercedes, ale bez potreby platiť prémiové ceny,“ povedal Carlos Lahoz, marketingový šéf značky Kia v rozhovore pre magazín Autocar ešte minulý rok.

Ho Sung Song, prezident a generálny riaditeľ korporácie Kia Corporation, Lahozove slová z minulého roka upresnil v najnovšej tlačovej správe: „V spoločnosti Kia zastávame názor, že doprava, mobilita a pohyb predstavujú ľudské právo. Našou víziou je vytvárať riešenia udržateľnej mobility pre zákazníkov, komunity a spoločenstvá na celom svete. Dnes začíname túto víziu uskutočňovať: uvádzame do praxe nový zámer našej značky a stratégiu pre budúcnosť.“

Do roku 2027 automobilka plánuje uviesť na trhy sedem špecializovaných elektrických vozidiel. Vďaka narastajúcej ponuke vozidiel EV chce spoločnosť Kia do roku 2025 dosiahnuť 6,6-percentný podiel na svetovom trhu s EV a do roku 2026 celosvetový ročný predaj v objeme 500-tisíc kusov EV.

Prečítajte si aj:


Kia sa snaží o nemožné, ponúkne prémiovú triedu za cenu strednej. Všetko to začne jej nový elektromobil

Redakcia (s)


Veľký plán Kie ovládnuť európsky trh s elektromobilitou? Skôr realistické očakávania a ohromné úsilie

Redakcia (s)


Kia spúšťa veľkolepý projekt KiaMobility

ERIK STRÍŽ


Kia vyvíja armádne stroje novej generácie, bude aj „hummer“ postavený na základoch SUV Mohave!

ERIK STRÍŽ


Najlepší infotainment budú mať Kie - všetky dostanú riešenie od firmy Nvidia

ERIK STRÍŽ


Kia predstavila svoje nové logo! Sledujte video z predstavenia dronmi a ohňostrojmi

ERIK STRÍŽ


Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie