Aktuality

Pripravuje sa veľká zmena! Evidenčné číslo si po novom budeme môcť nechať alebo preniesť na iné vozidlo

Nová ŠPZ
Zdroj: Redakcia

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, Marián Viskupič, na svojom facebookovom profile zverejnil ambíciu skupiny poslancov zmeniť súčasný systém prideľovania a vlastnenia evidenčného čísla vozidla. Na najbližšej schôdzi NR SR predložia návrh zákona, ktorý zmení doterajší zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Pôjde o veľkú zmenu, ktorú motoristi žiadali už niekoľko rokov. Jej cieľom je umožniť ponechanie EČV u jedného majiteľa a zníženie byrokracie na úradoch.

Návrh novely obsahuje:

  • Možnosť prenesenia EČV pri predaji vozidla z pôvodného majiteľa na nového majiteľa bez ohľadu na trvalý pobyt nového majiteľa. Raz pridelené EČV tak môže byť na vozidle až do jeho vyradenia z premávky, a to bez ohľadu na trvalý pobyt jeho aktuálneho majiteľa.

  • Zásadná je tiež možnosť ponechania pôvodných tabuliek EČV majiteľom pri predaji vozidla. Ponechané EČV si potom bude môcť následne prideliť na svoje ďalšie vozidlo (nemusí to byť okamžite). Raz pridelené alebo zakúpené evidenčné číslo môže majiteľ používať roky a prenášať si ho z vozidla na vozidlo.

  • Novela obsahuje aj zrušenie dvojkrokového odhlásenia a prihlásenia vozidla na nového majiteľa. Po novom by sa na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte v SR vykonala kompletná zmena držby vozidla na kupujúceho.

Tieto zmeny by mali priniesť aj ďalšie pozitívne dopady, ktoré majú znížiť úroveň súčasnej byrokracie a ušetriť motoristom nemalé peniaze pri prehlasovaní vozidla. Keďže sa každoročne zneškodní viac než 400 000 tabuliek s EČV, prinesie táto zmena aj ekologický efekt.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie