Aktuality

Až 27 krajín plánuje zákaz predaja nových spaľovacích áut

Škoda Octavia 1.5 TSI G-Tec (foto: Juraj Hrivnák pre auto motor a šport 2020)

Aktuálny zoznam obsahuje 27 krajín a 3 štáty USA, ktoré oznámili svoje zámery súvisiace so zákazom spaľovacích áut.

Čísla hovoria jasne

Európska únia plánuje do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu ako súčasť Parížskej dohody, ktorá globálne bojuje proti klimatickým zmenám. Dohodu ratifikovala väčšina krajín OSN, čím sa zaviazali k eliminácii emisii CO2 z dopravy.

Doprava tvorí až 30 % emisii CO2 v EÚ a USA. Z toho tvorí v EÚ až 72 % cestná doprava, čím sa logicky vyvíja nátlak na zníženie emisii práve v tejto oblasti.

Emisné normy

V súvislosti so splnením tohto cieľa EÚ minulý rok uviedla do platnosti emisné limity pre flotily novo predávaných áut. Schválené boli už aj prísnejšie limity pre automobily do roku 2025 a 2030. V súčasnosti sa už pracuje na návrhu novej emisnej normy Euro 7.

Aby automobilky navrhovanú novú emisnú normu dodržali, museli by fakticky prestať s predajom nových áut. Platnosť novej normy sa pritom odhaduje už na rok 2025, preto rôzne krajiny sveta začali pracovať na vlastných plánoch ohľadom zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi.

Zákaz predaja spaľovacích áut do roku 2030

Dánsko spolu s ďalšími 10 krajinami Európskej únie vyzvalo v roku 2019 EÚ k vytvoreniu stratégie postupného ukončenia používania a predaja automobilov s benzínovým alebo dieselovým motorom v členských štátoch EÚ do roku 2030. Vytvorenie tohto návrhu sa stalo agendou EÚ.

Zoznam krajín, ktoré plánujú zákaz spaľovacích motorov

Niektoré krajiny už svoj plán ohľadom zákazu predaja spaľovacích áut zverejnili. Konzultanti z Charged Future zostavili kompletný zoznam krajín, ktoré ohlásili svoje plány ohľadom zákazu spaľovákov.

Roky, kedy zákaz spaľovákov jednotlivé krajiny plánujú, sú rôzne, v rozpätí od roku 2025 až do 2050. Aj keď väčšinou sa zákaz týka všetkých nových osobných automobilov, niektoré krajiny (napr. Rakúsko a Belgicko) plánujú zákaz zo začiatku iba pre určité sektory ako napríklad vládne a firemné flotily či taxíky.

Jednotlivé krajiny a plánované roky obmedzenia predaja nových áut so spaľovacím pohonom
Jednotlivé krajiny a plánované roky obmedzenia predaja nových áut so spaľovacím pohonom

Prečítajte si aj:


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?