Aktuality

Oplatí sa tankovať čo najskôr. Pred koncom roka nás čaká zdražovanie palív

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá
  • Kvôli korone padli ceny ropy, teda aj palív
  • Za posledných 6 týždňov vzrástla cena ropy o 40%
  • Cestovanie na rodinou počas sviatkov zasiahne nielen vládne opatrenie, ale aj vyššie ceny palív

Vianoce sa nám pomaly blížia a s tým príde aj čas, kedy napriek pandémii veľa vodičov zasadne za volant. Či už v rámci okresov alebo medzi nimi, mnoho ľudí bude cestovať na sviatky za rodinou. Avšak súčasná situácia vo svete nám začína napovedať, že toto cestovanie môže byť o niečo drahšie ako v lete.

Dôvodom majú byť vyššie ceny paliva. Za tým možno jednoznačne hľadať zvyšovanie cien ropy. Tá bola ešte v apríli tohto roka na dlhoročnom minime. Rapídny pokles bol spôsobený pandémiou koronavírusu, ktorá mala za následok pád akciových trhov po celom svete. Našťastie, situácia sa začína obracať k lepšiemu a to aj vďaka príchodu nových vakcín. Tým pádom môžeme očakávať mierne zvyšovanie ceny pohonných hmôt.

Len pre informáciu, minimálna cena za jeden barel ropy Brent, ktorá je akýmsi svetovým meradlom cien pre ropu pochádzajúcu zo severného Atlantiku, Ruska, Blízkeho východu, Ázie alebo Afriky, bola k 21.4.2020 na čiastke 19,33 amerického dolára (USD). Jej aktuálna hodnota, v čase písania tohto článku, je už 51,59 USD čo je značný nárast.

Analytici predpokladajú, že rastová tendencia bude pokračovať aj v najbližších týždňoch a preto by sme sa mali pripraviť na to, že si za benzín či naftu priplatíme. Veď len za posledných 6 týždňov sa cena ropy zdvihla o 40%.

Vývoj ceny ropy za uplynulý mesiac podľa investing.com
Vývoj ceny ropy za uplynulý mesiac podľa investing.com

Aktuálna priemerná cena pohonných hmôt sa pohybuje na úrovni približne 1,20€ za liter Natural 95 či 1,06€ za liter nafty.

Pri prémiových palivách je cenovka nastavená ešte vyššie.

Pre porovnanie. V rovnakom období, ako bola zaznamenaná najnižšia hodnota ropy v tomto roku, stál liter Natural 95 približne 1,10 € a liter nafty bol za 1,04 €. Najnižšie ceny v prípade benzínu boli zaznamenané v 20. týždni roka 2020, kedy sme za liter zaplatili približne 1,074 €. Diesel dosiahol svoje minimum v 46. týždni, kedy jeden liter stál priemerne 0,988 €.

Začiatok budúceho roka by tak už celkom tradične mohol byť spojený s vyššími cenami. Už teraz nie je ničím nezvyčajným, že za benzín na niektorých čerpacích staniciach zaplatíte 1,22€ a za naftu 1,08€. Aj napriek rastu však ceny nebudú také vysoké ako v januári 2020. Vtedy stál liter klasického Natural 95 až 1,341€. Za diesel ste v tej dobe zaplatili 1,252 €. Ak by súčasný trend rastu pokračoval aj naďalej, už v období medzi sviatkami by mohla byť cena pohonných hmôt na priemernej sume 1,24 € za liter benzínu alebo 1,11 € nafty.

Stúpajúci charakter však nemajú len ceny benzínu a nafty. Na zdražovanie sa môžu pripraviť aj vodiči jazdiaci na LPG alebo CNG. Cena týchto plynov je síce nižšia, ako v prípade klasických palív, no zvyšovaniu sa tak či onak nevyhnú.

Tankovanie ako dobrodružstvo

Prečítajte si aj:


Koniec benzínových a naftových áut prinesie problémy, elektromobilita má aj svoje proti

ERIK STRÍŽ


Prečo by ste nemali skladovať naftu doma či v garáži?

Redakcia (s)


Riedenie nafty, pokuta za trúbenie, skutočný dojazd elektromobilov, cenník Citroen C4 a Hyundai Kona | Nedeľník

ERIK STRÍŽ


Zdroje:

  • http://statdat.statistics.sk/cognosext/cgi-bin/cognos.cgi?b_action=cognosViewer&ui.action=run&ui.object=storeID(%22i4B1941EAC9154096A2C339E0666EA7E6%22)&ui.name=Priemerné%20ceny%20pohonných%20látok%20v%20SR%20(týždenné)%20%5Bsp0207ts%5D&run.outputFormat&run.prompt=true&cv.header=false&ui.backURL=%2Fcognosext%2Fcps4%2Fportlets%2Fcommon%2Fclose.html&run.outputLocale=sk
  • http://www.benzin.sk/index.php?selected_id=114&article_id=-1
  • http://www.stellacentrum.sk/autom-po-europe/sub-ceny-pohonnych-hmot/
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie