Aktuality

Nové bloky na pokuty sú už na ceste: čo robiť, ak vám dá policajt starý blok a ako si overiť pravosť nových?

Obaly nových blokov na pokuty s vylepšenými ochrannými prvkami pre rok 2021
Obaly nových blokov na pokuty s vylepšenými ochrannými prvkami pre rok 2021

Ministerstvo financií prostredníctvom polície informuje, že nestíha dodať potrebné množstvo nových pokutových blokov so zvýšenými ochrannými prvkami proti ich zneužitiu, ako pôvodne mienilo. Do obehu mali byť pôvodne uvedené už od 1. januára 2021, ale z kapacitných dôvodov sa termín ich úplného nasadenia posúva na priebeh prvého štvrťroka 2021.

Lokality a útvary, do ktorých boli nové pokutové bloky doručené podľa plánu, ich budú môcť používať od prvého januára, zároveň však platí aj možnosť používania starej verzie pokutových blokov. Takže ak vám policajt za priestupok a zaplatenú pokutu vydá pôvodnú verziu pokutového bloku, nie je to dôvod na obavy alebo kritiku.

Postupne však bude prebiehať sťahovanie súčasných-pôvodných verzií pokutových blokov z obehu a motoristi sa budú čoraz častejšie stretávať s ich novou podobou. Ich vzhľad ešte nebol zverejnený, ale ešte v auguste Ministerstvo financií informovalo o novinke v samostatnej tlačovej správe:

„Ide o novú generáciu bločkov, ktoré po prvýkrát získajú ochranné bezpečnostné prvky, aby sa tým zabránilo ich falšovaniu. Napríklad vodiči, ktorí za priestupok dostanú pokutu, si budú môcť jednoducho na mieste overiť, či je pokutový blok pravý.

Prvým ochranným prvkom je samotné grafické spracovanie. Každý blok obsahuje grafickú časť, ktorá pozostáva z bezpečnostnej grafiky vo vysokom rozlíšení. Grafiku tvoria okrem iného aj takzvané mikrotexty.

Úplnou novinkou je použitie špeciálnej detekčnej farby. Ľudia, ktorí dostanú pokutu si budú môcť priamo na mieste overiť pravosť bloku. Farba totiž reaguje na kov. Ak teda cez farebnú časť bločku (útržku) prejdete napríklad mincou alebo iným kovovým predmetom, v danej grafickej časti zmení farbu.

Aj napriek tomu, že pokutové bloky budú mať všetky spomínané ochranné prvky, náklady na ich výrobu budú porovnateľné s tými súčasnými“, avizuje ministerstvo.

Celá tlačová správa z 9.12.2020:

Príprava nových pokutových blokov sa predlžuje

Do konca tohto roka mali byť priebežne distribuované na všetky krajské riaditeľstvá Policajného zboru nové pokutové bloky so zvýšenými ochrannými prvkami proti ich zneužitiu. Do praxe mali byť zavedené od 1. januára 2021 na celom Slovensku. Nie všade sa to zatiaľ podarilo zrealizovať.

Ministerstvo financií SR, ako gestor vydávania pokutových blokov nás informovalo, že z kapacitných dôvodov nie je možné dodržať termín dodania nových pokutových blokov. Tie by mali byť dodávané priebežne počas prvého štvrťroka 2021.

Proces stiahnutia súčasne používaných pokutových blokov z obehu a zabezpečenie distribúcie nových pokutových blokov so zvýšenými ochrannými prvkami bude vykonaný priebežne po oznámení o zabezpečení nových pokutových blokov zo strany finančnej správy. Do tej doby budú policajné útvary používať „staré“ pokutové bloky, ktoré sa používajú aj v súčasnosti.

Verejnosť sa však už v niektorých krajoch môže stretnúť aj s novými blokmi. Tie útvary, ktoré disponujú novými pokutovými blokmi, používajú aj „staré“ aj „nové“ pokutové bloky. Je to teda v poriadku.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie