Aktuality

Tesla opäť šokuje!

Nový model Tesla
Zdroj: Tesla China

Vývoj elektromobilov napreduje kontinuálne, no potom príde Battery Day firmy Tesla a prepisujú sa štandardy. A nebolo tomu inak ani v tomto roku. Na akcii Musk prezentoval viacero noviniek, špičkovú verziu modelu S, spomenul nový model so zaujímavou cenou. To všetko bolo fajn, no za dlho a tajomne sľubovanú revolúciu to označiť nemožno. Tú má na svedomí drobný valček s rozmermi 46 x 80 mm.

Nový akumulátor je nový nielen rozmermi, ale predovšetkým svojou konštrukciou a vlastnosťami.

Tesla tvrdí, že je základným kameňom novej éry elektromobility. A ak sa ohlásené vlastnosti naplnia, nepochybne sa ním aj stane. Musk totiž vyhlásil, že vyriešili hneď niekoľko zásadných problémov. Prvým je cena. Nová technológia umožní znížiť výrobné náklady až o 54%. V praxi to znamená, že sen o dostupnom elektromobile, ktorý sa cenou vyrovná súčasným autám so spaľovacími motormi, je už na dosah. S touto informáciou teda priamo súvisí napríklad aj ohlásenie nového modelu, ktorý by mal cenou atakovať úroveň 25 000 €. A to samozrejme nie je všetko.

Dojazd? Plus 54 %!

Druhým zásadným problémom je krátky dojazd súčasných (bežných) elektromobilov. S touto témou priamo súvisí ďalšie vyhlásenie. Nový batériový článok 4680 má 5-násobne vyššiu energetickú kapacitu a 6-násobný výkon. Vďaka novému dizajnu zvyšuje dojazd. Na zlepšení tohto parametra sa podieľajú nielen nové materiály katódy a anódy, ale aj prepracovaný spôsob integrácie batériového bloku do vozidla. A výsledok? Automobilka hovorí o predĺžení dojazdu až o 54 %. Táto informácia ja zaujímavá z dvoch uhlov pohľadu. Pri modeloch určených na dlhé cesty bude atakovanie úrovne tisíc kilometrov na jedno nabíjanie reálne dosiahnuteľné. Pri modeloch určených do mesta postačí do auta umiestniť menšie akumulátory. A menšie samozrejme znamená aj lacnejšie. Ak sa teda predpoklady naplnia, sny o cenovo dostupnom mestskom elektromobile by sa mohli stať realitou.

Kedy?

Za revolučnými novinkami zvykne byť nejaké ale. A nechýba ani v prípade nového akumulátora Tesla 4680. Nebude to zajtra, ani na budúci týždeň. Sériová výroba by sa mala rozbehnúť v horizonte dvoch rokov. Dôvodov prečo sa tak stane až o dva roky môže byť viacero. Prvým je samozrejme zvládnutie technológie jeho veľkosériovej výroby. A druhým, možno ešte zásadnejším, je vývoj nových podvozkov, ktorých budú nové akumulátory integrálnou súčasťou.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie