Aktuality

Slováci vyrobili autonómne auto - a vývoj trval iba pol roka!

Odborníci zo Slovenskej technickej univerzity za pol roka vyvinuli auto, ktoré dokáže jazdiť aj bez šoféra za volantom. Na rovine dosahuje rýchlosť 70 km/h, momentálne ho testujú na uzavretom okruhu.

Počas jeho testovania sedí na prednom sedadle skúšobný pilot, ovláda ho však na klávesnici notebooku, nie volantom.

Elektrická bugina je presne nakalibrovaná na skúšobný okruh, je ovládaná pomocou technológie, ktorá dokáže na 100 metrov rozpoznať prekážku na ceste. Narozdiel od iných autonómnych áut, systém riadenia nie je ovládaný pomocou vodiacich čiar, ale vozidlo je napojené na satelity, vďaka čomu si dokáže vytýčiť trasu. Keď auto jazdí, je možné ho lokalizovať s presnosťou na 14 milimetrov.

Bude toto auto budúcnosťou verejnej dopravy na Slovensku? To by bolo veľmi odvážne tvrdenie, nakoľko to súvisí s celkovou infraštruktúrou, ktorá u nás zatiaľ nie je vôbec pripravená na autonómne autá. Rozhodne to však pomôže asistenčným službám. Kým sa auto začne testovať v reálnej premávke, potrvá to ešte minimálne rok.

Slovensko však ako automobilová veľmoc nechce byť v ničom pozadu a preto nasleduje aktuálne trendy v mobilite aj týmto spôsobom.

Otázkou tiež stále zostáva bezpečnosť týchto áut, nakoľko pri doterajších pokusoch s inými autonómnymi autami došlo vždy k nehodám.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie