Nedajte korone šancu ani vo vašom aute

Nikam necestovať – to je v dnešnej mimoriadnej situácii základ. Nie každý však má možnosť zostať doma a použiť auto je dnes tá najbezpečnejšia alternatíva. Či už pracujete v dôležitých odvetviach alebo len potrebujete ísť do obchodu, rozviezť nákupy dôchodcom, hygiena a čistota sú momentálne dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Rúško na tvár a starostlivo mydlom umyté ruky sú nevyhnutné minimum, čisté by však malo byť aj vaše auto.
Vydané  Text: 
### Jednoduché pravidlá Aby ste čo najviac obmedzili možnosť rozšírenia nákazy a sami sa nevystavovali zbytočnému riziku, mali by ste sa držať jednoduchých pravidiel. Pokiaľ možno, do auta si sadajte sami. Ak sa však musíte prepravovať viacerí, snažte sa dodržiavať odstup – usaďte spolujazdca napríklad na zadné sedadlo a nie vedľa seba. Hoci pri normálnej jazde rúško používať nemusíte, ak vás je v aute viac, stáva sa opäť nevyhnutnosťou. Zvážte aj miesto, kde doplníte palivo. Tankujte bezpečne napríklad na čerpacích staniciach OMV, kde máte vždy istotu hygienickej bezkontaktnej platby. ### Nezabúdajte na detaily Dôležitá aj aj dezinfekcia miest, ktorých sa v aute najčastejšie dotýkate. Vírus sa môže na niektorých typoch plôch udržať pomerne dlho. Očividná prvá voľba je volant, ktorý je v kontakte s vašimi rukami počas celej jazdy. Vyčistite aj radiacu páku a ručnú brzdu. Zabudnúť však nemožno ani na kľučky na dverách či pracky bezpečnostných pásov. Dôležité sú aj detaily – páčky smeroviek, nastavovania sedadiel či ovládacie prvky rádia alebo dotyková obrazovka informačného systému.
Hoci väčšinu času strávite priamo v aute, mali by ste brať vážne aj potenciálne nebezpečné miesta vonku. S dezinfekciou nezabudnite na kľučky dverí, vrátane tých piatych, či rám vozidla na mieste, kde sa ho najčastejšie dotýkate. Ideálne je zvýšiť frekvenciu návštev umývačky – je to najjednoduchšie, najúčinnejšie a najbezpečnejšie. OMV na čerpacích staniciach ponúka moderné umývačky, na ktorých v mnohých prípadoch nemusíte ani len vystúpiť z auta.
### Hygiena aj na cestách Výbavu svojho vozidla v týchto časoch doplňte o dezinfekčný gél – nie vždy budete mať na cestách k dispozícii umývadlo s teplou vodou a mydlom. Na čerpacej stanici OMV si teraz môžete zaobstarať príručný gél prípadne dezinfekčné utierky. ### Aby ste sa dostali, kam potrebujete
Mimoriadna situácia obrátila naše životy hore nohami. Pracujeme, žijeme a prepravujeme sa inak, ako sme boli doteraz zvyknutí a zdá sa, že mimoriadne opatrenia zostanú v platnosti ešte dlhý čas. Pokazené auto či problémy s motorom sú tá posledná vec, ktorú by dnes kto chcel zažiť. Preto treba starostlivosti o auto venovať zvýšenú pozornosť. Tankovanie prémiových palív pomôže predísť mnohým problémom a predlžuje životnosť motora. Nové palivá MaxxMotion s desiatimi percentami čistiacich molekúl navyše, okrem vyššieho výkonu aj znižujú opotrebenie a predlžujú životnosť motora. Zvyšuje tak šancu, že vás v tejto neistej dobe vaše auto podrží a že sa vždy dostanete tam, kam a kedy potrebujete.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ