Aktuality

Veľké škrtanie nákladov sa začína! Zmiznú všetky menej populárne modely áut

Kia Stinger

Pre motoristických nadšencov začína ťažké obdobie plné lúčenia sa s výbornými jazdeckými strojmi, ktoré však v portfóliu automobiliek produkovali len minimálny zisk. Posledná kríza nám zobrala trojdverové hatchbacky. Každý internetový diskutujúci za nimi smútil, no v realite ich takmer nikto nekupoval. To platilo aj pre ostatné menej populárne karosárske verzie ako napríklad MPV, kupé, kabriolet či sedan. Dnes sú MPV alebo sedany v nižších triedach skôr raritou, ich miesto zastúpili crossover a SUV modely produkujúce zisk.

Rok 2020 má zatiaľ veľmi negatívny vplyv na automobilový priemysel, predaje výrobcov klesli od 60 do 80 percent, došlo k neplánovanej odstávke výroby a finančné straty sa zrejme nepodarí vyrovnať aj kvôli dlhodobo predpokladanej stagnácii globálnej ekonomiky. Pre niektorých to znamená boj o prežitie, očakávajú sa veľké fúzie koncernov a ešte výraznejšia spolupráca automobiliek s cieľom znížiť náklady na vývoj a výrobu automobilov.

Tabuľky budú udávať smer, akým sa výrobcovia začnú v najbližšom období uberať. Je takmer isté, že tentokrát prídeme o ďalšie modely, ktoré sú šoférsky populárne, no predajmi nenaplnili očakávania výrobcu. Len nedávno sa objavila správa, že udalosti roku 2020 odsúdili Kiu Stinger na zánik a nástupcu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane. Môže dôjsť k tomu, že jednotliví výrobcovia začnú drasticky redukovať portfólio tak, aby v ponuke zostali len tie najziskovejšie modely.

Zatiaľ môžeme diskutovať len v rovine odhadov, no po vzore minulej finančnej krízy a neoficiálnych informácií z automobilových kruhov čaká motoristov smutné obdobie. Čo si o budúcnosti myslíte vy? Napíšte nám to do komentárov!

NAJLEPŠIE AUTO DO 15 000 EUR

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie