Aktuality

Vláda dočasne pozastavila dotácie na elektromobily! Čo bude s prijatými žiadosťami?

Nie je to tak dávno, čo vláda vyhlásila dotácie na elektromobily, po ktorých sa len tak zaprášilo. Nadšenie však vystriedala krutá realita a Ministerstvo hospodárstva SR muselo dať v tejto situácii podpore elektromobility dočasnú stopku.

Zmluvy, ktoré boli doteraz podpísané s vyše stovkou žiadateľov o dotácie, zostávajú aj naďalej v platnosti a ich žiadosti o vyplatenie dotácie vybavuje ministerstvo priebežne.

Otázne sú však ďalšie žiadosti, pri ktorých síce pokračuje proces ich administratívneho spracovania, avšak projekt bude pokračovať až po skončení krízy, čiže inak povedané, je v nedohľadne. Ruší sa tiež druhé kolo výzvy na budovanie nabíjacích staníc.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek vidí problém aj v plnení zmluvných podmienok, ktoré zahŕňajú napríklad obstaranie vozidla do 12 mesiacov, čo je v momentálnej situácii, kedy je výroba väčšiny automobiliek pozastavená, nereálne.

„Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ zdôraznil K. Galek.

O úplnom zrušení projektu rezort hospodárstva zatiaľ neuvažuje, keďže by mohlo mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.

Prvé kolo podpory budovania nabíjacích staníc bolo vyhlásené minulý rok v júli a bolo určené predovšetkým pre samosprávy. Výsledkom bolo uzavretie 71 zmlúv s mestami a obcami na vybudovanie nabíjacích staníc pre elektromobily s technológiou AC.

Druhé kolo výzvy bolo plánované na apríl tohto roka.

Prečítajte si aj:


Elektrická Dacia odhalená. Stane sa najdostupnejším elektromobilom v Európe?

Peter Lacena


Kultový Fiat 500 sa stal elektromobilom

Peter Lacena


Tak toto je paradox: Napriek masívnej podpore elektromobilov emisie CO₂ v Európe rastú!

Peter Lacena


Dopravné obmedzenia potvrdzujú. Elektromobilita má zmysel!

Peter Lacena


Prvé kilometre s MINI Cooper SE XL: Tak kde ste, odporcovia?

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie