Lexus vlani predal rekordný počet áut, pozrite si štatistiky

V priebehu minulého roka predal Lexus na celom svete rekordný počet 765 330 vozidiel. Je to o 10 percent viac ako rok predtým. Zisťovali sme, v ktorých regiónoch sa autá luxusnej japonskej značky predávajú najlepšie.
Vydané  Text: 
### Nárast v Ázii a na Strednom východe Zástupcov spoločnosti Lexus nepochybne tešia vynikajúce výsledky ich značky na čínskom trhu, ktorý je najväčším automobilovým trhom na svete. Vlani tam predali 201 783 áut a po prvýkrát v histórii prekročili v krajine draka hranicu 200-tisíc predaných vozidiel. Tento výsledok zároveň znamená 25-percentný nárast oproti roku 2018. Navyše je to už tretíkrát za sebou, keď sa ročný predaj Lexusu v Číne zvýšil o viac ako 20 %. V domácom Japonsku výrobca takisto zaznamenal väčší záujem o jeho automobily. Japonci kúpili o 13 % Lexusov viac ako v predchádzajúcom roku – celkovo 62 394 exemplárov. V ostatných častiach východnej Ázie predali 34 419 Lexusov a zaznamenali 8 % nárast. Rovnaký percentuálny nárast bol viditeľný aj na Strednom východe, kde showroomy opustilo 32 421 vozidiel značky.
### V Európe rekord Aj v Európe dosahuje Lexus čoraz lepšie výsledky. V uplynulom roku predal na starom kontinente 87 206 áut, čo je v histórii značky rekord a výsledok o 14 % lepší ako v roku 2018. Toto číslo navyše znamená, že značka v tomto regióne svoj predaj za necelých 6 rokov zdvojnásobila. V niektorých európskych krajinách predaj rastie mimoriadne rýchlo – britská pobočka zaznamenala v porovnaní s rokom 2018 nárast o 25 percent, v Španielsku japonský výrobca predal o 40 % vozidiel viac. Najpopulárnejšími modelmi Lexusu v Európe sú SUV-čka, ďalej NX, UX a RX. Veľkej obľube sa tešia aj sedany ES a IS a hybridný hatchback CT. Stojí za zmienku, že hybridy predstavujú 96 % celkového predaja značky v západnej a strednej Európe.
### Viac v Austrálii a bez zmien USA Austrália je ďalším regiónom, v ktorom Lexus zaznamenal nárast a rekord predaja. V priebehu minulého roka kúpili Austrálčania 9 612 vozidiel japonského výrobcu, čo predstavuje nárast o 9 %. Na severoamerickom trhu neboli zaznamenané žiadne zmeny. V tomto regióne značka predala v uplynulom roku 324 667 automobilov, čo je viac-menej rovnako ako v roku 2018. V USA predstavoval predaj značky 298 114 exemplárov. Najobľúbenejším modelom Lexusu v USA je RX, druhé miesto obsadil Lexus NX a tretie model ES.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉ