Aktuality

Polícia ohlásila novú celoslovenskú akciu, v týchto dňoch dramaticky zvýši počet hliadok. Čítajte viac

Policajná hliadka, policajné hliadky, polícia, ilustračné foto
Ilustračné foto (zdroj: Polícia SR na Facebooku)

Predvianočný zhon sa každoročne prejavuje aj na cestách, kde vládne nervozita a stres, tvoria sa dopravné zápchy a šoférom často chýba trpezlivosť a tolerancia. Najhoršími úsekmi sú práve cesty v okolí nákupných centier, kde je okrem parkovania problém aj so samotným príjazdom a výjazdom.

Polícia preto nabáda vodičov k zvýšenej miere tolerancie a predvídavosti vo vzťahu k menej skúseným vodičom, ktorí sa v tomto období častejšie pohybujú po cestách. Posilnila preto aj svoje hliadky po celom Slovensku, ku ktorým sa pridajú aj poriadkoví a železniční policajti.

Cieľom hliadok nie je iba kontrola a pokutovanie vodičov za priestupky, ale aj usmerňovanie premávky tak, aby sa čo najviac zabránilo kolónam.

Upozorňujú aj na zvýšený výskyt vreckárov počas vianočných nákupov. V aute by ste si mali dať pozor predovšetkým na kabelky, tašky a telefóny na sedadlách.

Pozor by ste si mali dať na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti hlavne na výpadovkách smerom z mesta, kde sa šoféri často snažia dohnať stratený čas strávený v kolóne v centre.

Podľa nášho zákona o premávke na pozemných komunikáciách vodič nesmie počas jazdy požiť alkoholický nápoj ani inú návykovú látku a viesť vozidlo bezprostredne po ich požití, respektíve v čase, keď by ešte mohol byť pod ich vplyvom. Na Slovensku zákon nepovoľuje žiadne množstvo alkoholu v dychu alebo krvi vodiča, na základe metrologických pravidiel však polícia údajne akceptuje hodnoty do 0,28 promile alebo 0,14 mg/l (zdroj).

Hranica, od ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za priestupok, je 0,29 promile alebo 0,15 mg/l. Po nafúkaní 0,15 mg/l už ide o závažný dopravný priestupok, s ktorým sa spája zadržanie vodičského preukazu a pokuta. Hranica, po ktorej možno vyvodiť zodpovednosť za trestný čin, je 1,00 promile alebo 0,48 mg/l.

Pozor si v tomto prípade dajte aj na nápoje obsahujúce minimálne množstvo alkoholu a vianočné cukrovinky s obsahom rumu.

Pravdepodobne najčastejším priestupkom je v súčasnosti používanie mobilu za volantom. Ako sme už viackrát avizovali, od 1. decembra je platná novela zákona, podľa ktorej za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla, môže byť vodičovi uložená pokuta 100 eur v blokovom konaní a 200 eur v riadnom konaní. Stačí pri tom, ak mobil alebo GPS navigáciu iba držíte v rukách pri pohybe vozidla. Naďalej ale môžete využívať handsfree zariadenia.

Ilustračné foto (doprava, nehoda, cesty, polícia, hliadka)

Prečítajte si aj:


VIDEO: Takto vyzerá zásah polície proti autičkárom

Michal Čabai


Najdôležitejšie správy pre motoristov z tohto týždňa: Nový Golf a Jazz či veľká policajná akcia

ERIK STRÍŽ


Pozor na zmeny zákonov v Poľsku: nový postup policajnej kontroly, zipsovanie a ďalšie novinky

Redakcia (m)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie