Aktuality

Pozor na zmeny zákonov v Poľsku: nový postup policajnej kontroly, zipsovanie a ďalšie novinky

Policajný zbor Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)

Slováci zo severných regiónov sa v tomto období často rozhodnú pre nákupy v susednom Poľsku s cieľom ušetriť alebo zažiť vianočnú atmosféru. Rovnako ako u nás dochádza k neustálym zmenám v pravidlách cestnej premávky, pozor by ste si mali dávať aj na cestné kontroly v Poľsku.

Podľa nových poľských pravidiel, ak vás zastaví policajt a žiada vás o predloženie dokladov, doklady musíte vytiahnuť pomaly, odovzdať ich policajtovi a dať si ruky na volant. Ak tak neurobíte a začnete vyťahovať či hľadať doklady príliš rýchlo, môže si ich policajt vybrať sám.

Cieľom tohto opatrenia je zvýšenie bezpečnosti policajtov a predchádzanie zbytočným hádkam. V prípade nedodržania pokynov hrozí vodičovi pokuta vo výške 500 zlotých, čo predstavuje v prepočte 117 eur. V prípade, že by prípad dospel až na súd, suma by sa zvýšila na 3000 zlotých, čiže približne 701 eur.

Aj keď sa môže zdať toto nové nariadenie zvláštne, stúpajúci počet incidentov vodičov s policajtmi núti Poliakov k takýmto radikálnym krokom. Či však celú situáciu iba nezhoršia, ukáže až čas.

K najnovším zmenám tiež patrí povinnosť vytvárať záchranársku uličku a zipsovité radenie.

Nezabudnite teda aj v tomto hektickom čase, kedy sú cesty preplnené sviatočnými vodičmi a nervóznymi ľuďmi, ktorí potrebujú za každú cenu nakúpiť čo najviac, byť ohľaduplní k ostatným vodičom aj policajtom.

Prečítajte si aj:


Povinné zipsovanie už aj bez značky! Nové zmeny pre motoristov, cyklistov a kolobežkárov stručne a prehľadne

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie