VIDEO: Dacia Lodgy Techroad je skutočným rodinným autom! Týmto nás prekvapila:

Segment rodinných MPV pomaly vymiera a na trhu zostávajú posledné modely, ku ktorým môžeme zaradiť aj Daciu Lodgy. Tá sa dokázala prispôsobiť módnym trendom a tento rok prišla aj vo verzii Techroad.
Vydané  Text: 

Nikomu sa o tomto aute v posteli nesníva, nikto o ňom nenapíše ódu oslavujúcu jazdné vlastnosti a žiaden chlapec si obrázok tohto auta nezavesí nad posteľ. Je to len ďalší spotrebič podobný televízoru či práčke, ktorý má v rodine jasnú úlohu – slúžiť dobre, spoľahlivo a čo najdlhšie. Pokiaľ sa na testované auto pozeráte rovnako, budete s modelom Lodgy spokojní. **Vo veľkokapacitnej konfigurácii dokonca odveziete sedem dospelých ľudí. Tých skutočných, s vyšľachteným pivným rezervoárom a výškou presahujúcou 185 cm.** Dostatok miesta je totiž aj v treťom rade, kde okrem plnohodnotného sedenia nájdete aj vyklápacie okienko či postranné opierky s držiakom na vodu. Druhý rad je vyhradený najmä pre deti. Napriek tomu, že samotná lavica je delená len v pomere 60 : 40, disponuje tromi plnohodnotnými miestami s úchytmi ISOFIX. Potešia vyklápacie stolíky či veľké okná, ktoré poskytujú nerušený výhľad na krajinu. **Kým nad hlavou je miesta na rozdávanie, vyšší cestujúci môžu v druhom rade zápasiť s miestom v oblasti kolien.** Najpríjemnejšie sa sedí vpredu, na mieste vodiča. Polohu za volantom si nájdu všetky druhy postáv, samotné nastavovanie prostredníctvom archaických páčok a pružín však môže chvíľku trvať. Vyzdvihnúť musím naozaj ničím nerušený výhľad z auta cez gigantické sklenené plochy. V prípade slnečných dní však počítajte s prenikajúcim teplom a nezabudnite si k povinnej výbave pribaliť aj opaľovací krém. **Jednoduchá palubná doska je umiestnená nižšie ako v bežných autách, čo môže robiť problémy pri odčítavaní údajov z centrálneho dotykového displeja.** Samotné ovládanie multimediálneho systému považujeme za intuitívne a sme radi, že už aj Dacia začala ponúkať funkciu zrkadlenia obrazovky telefónu vo svojich modeloch.
Novinkou je tiež špeciálna výbava Techroad s efektnými dizajnovými doplnkami prinášajúca krajšie čalúnenie a červené detaily karosérie. Jazdné vlastnosti však zostali nezmenené. **Napriek tomu, že sme Lodgy testovali v oplastovanej verzii, svetlá výška podvozka zostala v porovnaní s klasickým modelom nezmenená.** Na terénne expedície budete musieť zabudnúť, no rozbité poľné cesty zvládnete ľavou zadnou. Navyše kombináciu vznetového štvorvalca 1.5 dCi a šesťstupňovej manuálnej prevodovky považujem za to najlepšie, čo si môžete do Lodgy v súčasnosti objednať. Kultivovaný agregát ponúka dostatok výkonu a výbornú spotrebu nepresahujúcu 5,4 l/100 km. Pohodlné je tiež cestovanie na diaľnici, kde vďaka dlhším prevodom motor točí len niečo nad 2 500 ot./min.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.