Aktuality

Poznáme ďalšiu obeť nových emisných noriem! Táto automobilka zruší výrobu ostrých hatchbackov:

Nad výkonnými hatchbackmi sa pomaly zaťahujú mraky, dôvodom sú prísnejšie emisné limity, ktoré sú postavené na flotilovom priemere vypúšťaných emisií CO2 každej automobilky v Európe. Tento priemer však automobilkám výrazne kazia ich športové modely so silnejšími motormi. Tie totiž v niektorých prípadoch vypúšťajú až dvojnásobok CO2 v porovnaní s obyčajnými modelmi, čo výrazne vplýva na výslednú hodnotu. Po spriemerovaní všetkých vozidiel by totiž automobilkám mala vyjsť hodnota nižšia ako 95 g CO2/km, čo sa mnohým v súčasnosti nedarí.

Francúzka automobilka preto plánuje do konca roka odstaviť výrobu športových hatchbackov 308 GT a GTi s benzínovým motorom. A to aj napriek tomu, že modelu GTi automobilka nedávno znížila výkon o 5 kW (7 k) kvôli plneniu nových štandardov. Peugeot zároveň oreže zoznam príplatkovej výbavy, ktorej prvky výrazne pridávajú na hmotnosti a zvyšujú emisie. Výkonné modely od Peugeotu budú v budúcnosti vybavené už len elektrifikovanou formou pohonu.

Podobné problémy s emisiami v súčasnosti rieši aj Fiat či Mazda. Tí sa proti emisiám rozhodli bojovať inak:

Prečítajte si aj:


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie