Aktuality

Autonómne vozidlá zhoršia dopravu v mestách! Dôvod vás dostane:

Autonómne autá od Google budú schopné rozoznávať smerovky
Autonómne autá od Google budú schopné rozoznávať smerovky

Server Transport Policy upozorňuje na kuriózny problém, ktorý by mohli v budúcnosti spôsobiť práve autonómne vozidlá. Podľa štúdie sa totiž dá predpokladať, že autonómne vozidlá bez posádky budú radšej krúžiť po meste, než aby za ne niekto zaplatil poplatky za státie na ulici či parkovanie v garážových komplexoch. Ďalšou možnosťou je, že majiteľ vozidla pošle vozidlo po príchode na pracovisko naspäť domov a po ukončení zmeny si ho opäť jednoducho privolá. To by taktiež spôsobilo nemalé dopravné komplikácie, keďže by tú istú trasu muselo vozidlo prejsť minimálne 4x denne.

Prečítajte si aj:


Čo znamenajú jednotlivé úrovne autonómneho riadenia? Pozrite si jednoduché vysvetlenie:

Peter Orosz


K tomuto záveru prišiel profesor kalifornskej univerzity v Santa Cruz, Adam Millard-Ball, ktorý k svojmu výskumu využil teóriu hier a dopravné simulácie. Millard-Ball odhaduje, že náklady na jednu prejdenú míľu by sa mohli pohybovať okolo 0,50 dolára, pričom v tejto sume už sú zahrnuté aj náklady spojené s opotrebením a údržbou vozidla. Táto suma je však stále nižšia, než na koľko by vyšlo parkovanie. "Práve ceny za parkovanie sú dôvodom, prečo ľudia opúšťajú svoje automobily a presadajú na hromadnú dopravu. S príchodom autonómnych vozidiel už ale nebude nutné ich parkovať, "uvádza Millard-Ball vo svojom vyhlásení." Jednoducho sa vyhnú plateniu za parkovanie tým, že budú neustále jazdiť. A to môže viesť ku katastrofám. "

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie