Aktuality

Automobilka Faraday Future vyčerpáva kapitál, neplatí zamestnancov a hrozí jej zánik

Po nedávnom faux-pas s hlavnými investormi spoločnosť Faraday Future vyčerpáva svoj kapitál a je na pokraji bankrotu, tvrdí zahraničný zdroj.

Objavili sa správy o tom, že Faraday Future nie je schopný platiť mzdy svojim zamestnancom a stojí na pokraji bankrotu, čo minulý týždeň potvrdila aj samotná automobilka. Nie je to však ojedinelá situácia, finančným dlhom a neschopnosti zvládať vlastnú výrobu dlhodobo čelila aj americká automobilka Tesla a iba pred niekoľkými týždňami sa jej podarilo dostať do zelených čísel. Písali sme o tom v samostatnom príspevku Ako Tesla zarobila 13 miliárd dolárov za 13 dní? A prečo stále rastie?

Prečítajte si aj:


Ako Tesla zarobila 13 miliárd dolárov za 13 dní? A prečo stále rastie?

ERIK STRÍŽ


Značke Faraday Future nepomohla ani plánovaná enormná finančná injekcia vo výške 2 miliárd amerických dolárov od čínskeho holdingu Evergrande. Odmenou za túto investíciu mal byť 45-percentný podiel na vlastníctve americkej spoločnosti.

Američania paradoxne tvrdia, že cieľom Číny bolo ovládnuť automobilku. Po prvotnej platbe vo výške 800 miliónov amerických dolárov zo začiatku tohto roka mali nasledovať ďalšie platby v celkovej výške 1,2 miliard USD, avšak tie sa podľa Faraday Future nezrealizovali. Dokonca Čína manipulovala ostatnými investormi s cieľom zamedziť prílevu nových investícií do automobilky, čo sa jej údajne aj podarilo. Zámerom Evergrande malo byť dosiahnutie úplného vyčerpania finančných zdrojov a následná odkázanosť práve na peniaze z Číny.

Minulý týždeň automobilka zverejnila vyhlásenie, kde sa priznáva k finančnej kríze a pripomína, že ju vyriešiť v priebehu dvoch až troch mesiacov. Vo vyhlásení tiež spomína zamestnancov, ktorých je dovedna tisíc a z nich stovky v Spojených štátoch. Podľa slov automobilky sú všetci zamestnanci zmierení s tým, že im mzdy prídu neskôr a sú odhodlaní pracovať pre firmu aj naďalej.

Faraday Future FF 91 (2018)

Inovatívny elektromobil

Automobilka Faraday Future (FF) momentálne pracuje na výrobe luxusného elektromobilu FF91.

Faraday Future FF91 je crossover s plne elektrickým pohonom a schopnosťou autonómnej jazdy. Stojí na modulárnom podvozku Variable Platform Architecture (VPA), ponúkne dovedna tri elektrické motory s celkovým maximálnym výkonom 783 kW (1 050 k), z nuly na 100 km/h zrýchľuje za 2,39 sekundy a na jedno plné nabitie prejde vzdialenosť 482 kilometrov, teda 300 míľ.

Elektromobil disponuje precíznou aerodynamikou a vyspelými technológiami na palube, údajne umelou inteligenciou riadenou niektoré systémy a tiež sedadlami, ktoré boli vyvinuté spoločne s NASA.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie