Magazín

Škoda mala elektromobily už v roku 1944, pozrite si unikátne video

Elektromobil značky Škoda v roku 1944
Elektromobil značky Škoda v roku 1944
Elektromobil značky Škoda v roku 1944
Elektromobil značky Škoda v roku 1944

Elektromobila dnes údajne stojí na prahu zlatého veku, avšak je potrebné pripomínať si, že automobily s elektrickým pohonom tu boli už pred viac ako sto rokmi. Napríklad taká automobilka Baker Motor Vehicle Company predávala elektromobil Baker Electrics už v období takzvanej „Brass Era“ (1896-1915)! Tieto vozidlá jazdili maximálnou rýchlosťou okolo 40 km/h a vyzerali skôr ako bričky bez konského postroja.

Pri vzniku automobilu ako takého sa dokonca odborníci aj verejnosť domnievali, že práve elektrický pohon bude pre osobnú dopravu kľúčový. Potom ale prišiel vynález spaľovacieho motora s dlhým dojazdom a krátkou dobou tankovania a elektrický pohon dokonale prekonal.

Dnes sa otvorene hovorí o tom, že spaľovacie motory musia byť nahradené elektrickými z ekologických dôvodov. Prémiové značky sa začali v elektrifikácii orientovať pomerne rýchlo, teraz nastáva čas aj pre ľudové značky, napríklad SEAT či Škoda.

Elektromobil značky Škoda v roku 1944

Automobilka Škoda ale mala elektromobily už v minulost - dokonca už v roku 1944! Internetom sa dnes šíri video, na ktorom je zachytený dobový automobil s veľkým nápisom ELEKTROMOBIL, ktorý mal dokonca dobíjateľné alkalicko-oceľové batérie! Tie sa podľa slov redaktora nabíjali v noci lacnejším nočným prúdom. Batérie s olovom a kyselinou sa jednoducho vymenili celé za plne nabitý set.

Vynález sa nakoniec veľmi neujal, o čom svedčí súčasná ponuka automobilky Škoda a tiež portfólio ostatných značiek. Ako bolo ale napísané v úvode, stojíme na prahu zlatej éry elektromobility...

Elektromobil značky Škoda v roku 1944
Elektromobil značky Škoda v roku 1944
Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?