Aktuality

Anglicko začalo používať nový typ dopravných značiek, majú však obrovský logický nedostatok

Jedna takáto dopravná značka si vyžiada celkové investície na inštaláciu a prevádzku až 6-tisíc britských libier, ale má potenciál a ambície zachraňovať ľudské životy.

Dopravné značky, ktoré sa prispôsobujú svojmu okoliu a zobrazujú sa iba vtedy, keď je to potrebné. Na inak čiernej ploche s matným povrchom sa rozsvietia červené a biele LED svetlá iba vtedy, keď systém zaregistruje, že blížiaci sa vodič používa mobilný telefón. Technické vyhotovenie tohto riešenia je zaujímavé, avšak nejaké výčitky ohľadne jeho logiky máme.

Moderné dopravné značky, ktoré sa v počte troch kusov nachádzajú vo východoanglickom meste Norwich, pracujú s 2G, 3G a 4G sieťou a vedia, či prichádzajúcu automobil práve jednu z uvedených sietí nepoužíva na hovor. V prípade, že zaregistrujú využívanie mobilnej siete, na čiernej ploche sa zobrazí symbol preškrtnutého mobilného telefónu.

Nápad je dobrý a má prispieť k tomu, aby si ľudia viac uvedomovali, že používať mobilné telefóny počas jazdy je vrcholne nebezpečné.

Autority prehliadli mimoriadne dôležitú chybu

Technické vyhotovenie sledovania používania mobilu však nie je ideálne. Dokonca môžeme otvorene tvrdiť, že mu chýba logika a nadväznosť na aktuálne technologické trendy v automobilizme.

Moderné automobily disponujú pripojením na mobilnú sieť, pretože napríklad čerpajú z online zdrojov údaje o aktuálnej dopravnej situácii pre svoj vstavaný navigačný systém. Okrem toho mobilné telefóny môžu byť pripojené na internet neustále, avšak pohodené v taške na zadnom sedadle. A nehovoríme o prípadoch, že používať mobilný telefón v aute môže nielen vodič, ale aj jeho spolujazdec alebo ktorýkoľvek iný pasažier.

O to viac tragikomicky vyznieva fakt, že jeden z hlavných mechanizmov poučenia vodičov má byť „verejná hanba“. Autority veria, že vodič sa bude hanbiť, keď sa práve pri ňom zobrazí značka, že má prestať používať mobil.

Očakávame, že drvivá väčšina prípadov, kedy sa značka rozsvieti, nebude reagovať na skutočnú hrozbu, teda vodiča používajúceho mobil, ale iba upozorní na to, že práve prebieha aktívne využívanie mobilnej siete. Je teda na mieste otázka: Nebolo by rovnako efektívne, ale nepomerne lacnejšie, keby bola značka s preškrtnutým mobilom v klasickom nedigitálnom offline vyhotovení? A mala by informatívny a preventívny účel?

V každom prípade, nech je už chyba v logike funkčnosti značiek akákoľvek, o nové dopravné značenia prejavili záujem aj ďalšie krajiny, medzi inými aj Argentína, Slovinsko a Nový Zéland.

ERIK STRÍŽ
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

TEST: Peugeot 508 1.6 THP GT - Leví kráľ

Hovorí sa, že medzi odvahou a hlúposťou existuje len veľmi tenká hranica, na ktorej práve teraz balancuje aj automobilka Peugeot. Budeme na nový Peugeot 508 v budúcnosti spomínať ako na záchrancu strednej triedy, alebo sa z neho v tieni obľúbených SUV stane neúspešný prepadák?