Modernizovaná Kia Sportage je vonku! Pod kapotou má zaujímavú novinku.

Pod kapotou nájdeme novú mikrohybridnú technológiu EcoDynamics+
Vydané  Text: 

Na prvý pohľad sa novinka od predchádzajúcej verzie veľmi nelíši. Až podrobnejším skúmaním si môžete všimnúť inovovaný predný nárazník a prepracované hlavné LED svetlomety. Vzadu sa zmenilo usporiadanie smerových a cúvacích svetiel. Výrazne lepšie sú tiež možnosti individualizácie. V ponuke nájdete až 5 nových odtieňov laku a redizajnom prešli aj disky kolies. V interiéri nachádzame lepšie tvarovaný volant a väčší displej s decentnejším orámovaním. Nebudú chýbať ani vylepšené asistenčné či kamerové systémy, ktoré budú strážiť okolie auta.
Výraznejšie zmeny sa udiali pod kapotou. Naftový agregát o objeme 1,6-litra preberá Sportage z modelu Ceed. Ten má definitívne zastaranú jednotku 1.7 CRDi. Dostupný bude v dvoch výkonových verziách, a to 85 kW (115 k) alebo 100 kW (136). Silnejší variant budete môcť navyše kombinovať aj s dvojspojkovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies.
Pre vodičov s ekologickým cítením si automobilka Kia pripravila novú mikrohybridnú technológiu EcoDynamics+, ktorá má byť dostupná s najsilnejším dvojlitrovým dieselom. Pôjde o 48 V sústavu s malým 0,46 kWh akumulátorom a polohybridným štartérom. Maximálny výkon celého systému dosiahne 10 kW (14 k). Mikrohybridná technológia môže v praxi znížiť zaťaženie motora pri rozbiehaní alebo pri predbiehaní. Dramatické rozdiely v spotrebe však neočakávame.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.