Obrnený transportér pomenovali po našom najznámejšom štíte!

Spoločnosť Zetor Engineering Slovakia predstavuje projekt taktického obranného vozidlá 4×4 Gerlach, ktorého koncept má spájať moderné technické poznatky a skúsenosti z bojových operácií posledných rokov.
Vydané  Text: 

Na projekte Gerlach pracovali aj ďalšie spoločnosti z divízie Engineering spoločnosti HTC Investments. Vozidlo Gerlach vyniká predovšetkým unikátnou kombináciou dosiahnutého stupňa ochrany a vysokej mobility. Pod kapotou sa nachádza bližšie nešpecifikovaný agregát s výkonom 326 koní, ktorý spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Maximálna rýchlosť je na úrovni 110 km/h. Veľká palivová nádrž (220 l) by modelu Gerlach mala vystačiť až na 800 kilometrov. Najväčším lákadlom má však byť cena, ktorá začína na 398 000 € a je platná pre všetkých odoberateľov bez ohľadu na trh. **Zaujímavosti:** -Modulárna pancierová ochrana – bezpečnostná kabína 2 + 4, 2 + 3 a 2 + 2 pre bojové a taktické obrnené verzie -Balistická ochrana STANAG 4569 Volume 1 level 3 -Protimínová ochrana STANAG 4569 Volume 2 level 2a, 2b, voliteľná úroveň 3a, 3b -Bezpečnostná kabína: ochrana riešená prídavným modulárnym pancierovaním spolu s dvojitou podlahou s protimínovým „V“ ochranným štítom -Bezpečnostná kabína odolná proti IED nástrahám STANAG -Zbraňový systém – podľa požiadavky
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.