Mercedes-Benz v rukách Číňanov? Geely má záujem o podiel v koncerne Daimler.

Budú Volvo a Mercedes-Benz pod jednou strechou?
Vydané  Text: 

Čínska automobilka Geely už dlhšie uvažuje o významnej investícii do koncernu Daimler, ktorý je materskou spoločnosťou Mercedesu-Benz či Smartu. Nemecký týždenník Bild am Sonntag uvádza, že čínsky gigant má záujem o nové technológie v oblasti batériových článkov, ktorými disponujú značky koncernu Daimler. Koncom minulého roka bola na spadnutie dohoda medzi týmito spoločnosťami o kúpe podielu na priamo za takmer 4,7 miliardy dolárov, Nemci tento návrh odmietli s odporúčaním obrátiť sa na akciový trh. V súčasnosti sa, podľa neoficiálnych informácií, pripravuje Geely na ďalšie rokovania s cieľom získať najväčší podiel v koncerne a preskočiť tak Kuwait Investment Authority (6,8 % podiel) či BlackRock (6 % podiel). Nezanedbateľný podiel pritom vlastní aj konkurenčná Aliancia Renault Nisssan, s ktorou už dlhšie existuje technologická spolupráca.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.