Škoda predstavila koncept nového crossovera! Nahradí Fabiu Combi?

Mestský crossover bude ako tretí sériový SUV model dobýjať nový segment.
Vydané  Text: 

Automobilka Škoda je u nás populárna aj vďaka praktickým modelom s karosériou kombi, ktorú obľubujú nielen rodiny, ale aj manažéri či malopodnikatelia. Na neustále zvyšujúci sa záujem o malé SUV sa však rozhodla reagovať aj česká automobilka, ktorá pravdepodobne prispôsobí svoju politiku novým trendom.
Práve táto kategória takmer úplne vyhubila rodinné vozidlá typu MPV a na muške sú teraz aj praktické kombi. Tie, podobne ako MPV, nie sú pre ľudí rovnako atraktívne ako crossovery či SUV, a preto je veľmi pravdepodobné, že ich počet na trhu bude postupne klesať. Určité obavy vzbudzuje práve nová štúdia automobilky Škoda. Vision X odhaľuje približný vzhľad pripravovaného mestského crossovera, ktorý môže v budúcnosti nahradiť Fabiu Combi.
Pod kapotou nového konceptu nájdeme bližšie nešpecifikovanú hybridnú sústavu. Automobilka Škoda má v pláne do roku 2025 rozšíriť ponuku ekologických modelov zameranú práve na elektrické, hybridné a plug-in hybridné ústrojenstvo.
Samotný vzhľad konceptu sa stále drží Kabaňom nastolenej línie. Jednoduché tvary, ostré hrany a odkazy na tradičný brúsený krištáľ. Novinka má pôsobiť dynamickejším dojmom a dopomôcť k tomu má aj nová ponuka farieb, akou je napríklad aj vyobrazená antracitová zelená FlexGreen. Interiéru dominuje široká, ergonomicky kontúrovaná prístrojová doska s voľne stojacím farebným displejom. Osvetlené prvky z brúseného krištáľu v sériovej podobe s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme. ŠKODA VISION X bude mať svetovú premiéru na marcovom Autosalóne v Ženeve.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.