Upsizing pokračuje! Renault predstavil nový naftový motor s väčším objemom.

História sa opakuje, veľké motory hlásia návrat!
Vydané  Text: 

Renault nedávno predstavil nový benzínový motor **1.3 TCe** s priamym vstrekovaním a turbochargerom, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Alianciou a Daimlerom. Do ponuky sa zaradí už v priebehu roka 2018 a **nahradí menšiu 1,2ku.** Len pred niekoľkými hodinami sme zachytili správu o ďalšej novinke. Podľa webovej stránky RNews.cz, **plánuje francúzska automobilka Renault zaradiť do ponuky aj zväčšený naftový motor 1.7 dCi, ktorý má vychádzať z osvedčenej motorizácie 1.6 dCi.** Nový motor bude disponovať najmodernejšími technológiami na zníženie emisií a v ponuke nebude chýbať ani výber medzi šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Bližšie **technické informácie týkajúce sa výkonu a krútiaceho momentu zatiaľ nepoznáme.** Podľa neoficiálnych informácií by však mali tieto údaje kopírovať hodnoty benzínovej novinky 1.3 TCe (96 a 118 kW).
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.