Dobré nápady šetria peniaze, Audi vďaka zamestnancom ušetrilo vyše 100 miliónov eur!

Keď sa veci dejú vo veľkom, stačí malá zmena, aby sa razom začali šetriť obrovské peniaze. Také, o ktorých nesnívajú ani naši politici s účtami v exotických daňových rajoch!
Vydané  Text: 

Dobré nápady šetria peniaze, Audi vďaka zamestnancom ušetrilo vyše 100 miliónov eur!
**Automobilka Audi sa pochválila, že vďaka svojim pracovníkom v minulom roku ušetrila obrovské peniaze, ktoré by inak zhltli náklady spojené s výrobou**. Zhodnotila až 15-tisíc podnetov na vylepšenia od vlastných zamestnancov v Ingolstadte a Neckarsulme. Za rok 2017 ide o čiastku až **108,6 miliónov eur**! 15-tisíc vylepšení priamo od zamestnancov automobilky sa týka maličkostí, ktoré však celkovom procese vývoja, výroby a kontroly znamenajú veľa. Tieto procesy sa totiž dejú neustále dokola, stokrát denne a vo výrobe je každá minúta cenná. Napríklad traja zamestnanci na oddelení kontroly kvality zistili, ako skrátiť čas kontroly jednych dverí z 34 na 18 minút. Ich kolegovia tak každý deň ušetria až 200 ľudských hodín práce, ktoré môžu venovať iným pracovným činnostiam. Iným príkladom je dvojica pracovníkov, ktorá navrhla farebné rozlišovanie pracovných nástrojov a tak prispela k zníženiu počtu chybne použitých pracovných pomôcok. Vďaka podnetu ďalšej dvojice zamestnancov, ktorá navrhla variabilné nastavenie funkčnosti ventilačného systému, Audi teraz šetrí až 100-tisíc eur ročne. Program pre podnety od zamestnancov v Audi existuje už 50 rokov, od roku 1993 sa volá Ideas Program a je súčasťou stratégie neustáleho zlepšovania a zefektívňovania výroby. Rovnaký program funguje aj vo výrobách v Győri a Bruseli, kde sa ušetrené peniaze pohybujú v úrovniach až 33 miliónov eur.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.