Čerpacia stanica vymenila benzín za naftu, zničila tým niekoľko áut zákazníkov

Práve pre takéto prípady by ste si mali vždy odkladať pokladničné bloky.
Vydané  Text: 

Ilustračná fotografia (7News Sydney)
Keď do svojho auta nalejete neprávny motorový olej, neznamená to katastrofu. Môžete jazdiť aj s ním, ale lepšie spravíte, keď čo najskôr olej vymeníte za ten, ktorý predpisuje výrobca auta. **Keď však do palivovej nádrže natankujete naftu namiesto benzínu, dôsledky budú priam fatálne**. V lepšom prípade si to všimnete hneď a motor vypnete, v horšom prípade sa motor zničí natoľko, že bude lepšia jeho generálna oprava alebo rovno výmena. Istá čerpacia stanica aktuálne spôsobila veľké nepríjemnosti svojim zákazníkom, ktorí žiadnu chybu nespravili – teda okrem tej, že tankovali na stanici, ktorá už rovnaký problém predtým spôsobila. Pri plnení zásob paliva došlo k zámene a do nádrží s benzínom bola doliata nafta. Zmes nafty a benzínu je absolútne nepoužiteľná, predovšetkým v benzínových motoroch, ktoré sú na kvalitu paliva citlivejšie. Naftový motor dokáže spaľovať aj použitý rastlinný olej… veď arašidový olej spočiatku používal aj sám Rudolf Diesel, vynálezca naftového pohonu, ešte pred vyše sto rokmi! Spravodajstvo televízie 7News Sydney informovalo o technickej chybe čerpacej stanice United 24, ktorá pôsobí v austrálskom Melbourne. V reportáži neuvádza, koľko zákazníkov utrpelo škody a akého rozsahu, zmieňuje sa iba o škodách v hodnote tisícov austrálskych dolárov.

Čo robiť, keď natankujete nesprávne palivo?

Keď do auta natankujete naftu namiesto benzínu alebo benzín namiesto nafty, nič nie je stratené. Dôležité je neštartovať motor a postarať sa o to, aby sa čo najskôr dostalo do servisu. Tam vypustia a prečistia nádrž – keď sa nesprávne palivo nedostalo „hlbšie“, po tomto úkone skrátka natankujete správne palivo, naštartujete motor a idete ďalej. Ak ste po natankovaní nesprávneho paliva motor chceli naštartovať, pravdepodobne sa vám to nepodarilo. Nafta skrátka nezhorí vplyvom zážihu elektrickým impulzom, benzín by sa zasa nemal vznietiť vplyvom tepla a tlaku. Avšak iba snaha o naštartovanie spôsobí, že sa palivo dostane hlbšie do útrob pohonného systému a začne spôsobovať škody. V takomto prípade je nevyhnutné motor vypnúť a opäť kontaktovať servis, kde vám povedia, čo sa ešte dá zachrániť. V lepšom prípade sa všetko prečistí a motor pôjde, v horšom prípade budete musieť vymeniť celé časti motora. Najhoršie je, že vo chvíli, keď vám po nevedomom natankovaní nesprávneho paliva nenaštartuje motor, nemáte šancu zistiť, o aký problém ide. Keď je chyba na strane čerpacej stanice, zistíte to zrejme až pri kontrole auta v servise. Preto by ste si mali vždy nechávať pokladničný blok, aby ste v takejto situácii mali šancu riešiť aspoň dôsledky problému.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?