BMW radikálne zvyšuje ciele: mieni predať obrovské množstvo plug-in hybridov!

Elektromobily a hybridy zatiaľ na dračku nejdú, ale sú na správnej ceste.
Vydané  Text: 

Tak kto bude lídrom v počte predaných prémiových elektromobilov a plug-in hybridov? Tesla, BMW alebo Daimler? BMW najnovšie zaujalo významným zvýšením cieľov predaja hybridne poháňaných áut.

Počas decembra minulého roka značka BMW vyhlásila, že v roku 2017 plánovala predať až 100-tisíc elektrických automobilov, čo sa jej aj podarilo. Tento míľnik spoločnosť dosiahla v polovici posledného kalendárneho mesiaca. Je to pôsobivý cieľ, hoci v porovnaní s celkovou výrobou a predajom to nie je tak výrazné číslo. Ak sa vám zdá, že 100-tisíc predaných plug-in hybridov v roku 2017 bol akýsi úkaz a dôsledok veľkej kampane na eco-friendly automobily, vedzte, že **plány v roku 2018 sú oveľa vyššie**. Oveľa.
BMW plánuje v priebehu roku 2018 predať až **150-tisíc kusov automobilov s plug-in hybridným pohonom**. To sú tie automobily, ktoré je potrebné **tankovať aj dobíjať** a ktoré sú schopné prejsť výlučne na elektrinu asi **do 50 kilometrov**. V reálnej premávke a vplyvom počasia, teploty a elektroniky v aute tento dojazd môže výrazne klesať až na polovicu. Zaujímavosťou pritom je, že v roku **2016 značka predala 62-tisíc kusov plug-in hybridných automobilov**. Trend je zjavný, ľudia a firmy majú stále väčší záujem o automobily, ktoré vedia jazdiť aj na elektrinu. Lídrom v predajoch je BMW i3, z ktorého sa dodnes od uvedenia v roku 2013 predalo viac ako **100-tisíc kusov**. Očakáva sa, že s príchodom vylepšeného BMW i3s sa dopyt zvýši ešte viac. Modelový rad i3 pritom BMW plánuje modernizovať a rozšíriť, čo by sa malo premietnuť do ešte lepších predajov.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.