Lyžiarske legendy

Hladina adrenalínu sa vám zvýši už len pri pohľade na niektoré pretekárske trate v Rakúsku. Vďaka niekoľkým obchádzkam ich však dokážu zvládnuť aj priemerní lyžiari.
Vydané  Text: 

(c) OŐ Tourismus / HIWU

Preteky v Kitzbüheli

Z rakúskych Álp pochádza veľa lyžiarskych legiend. Mená ako Toni Sailer, Franz Klammer a Hermann Maier však spája jedno mýtické miesto: kitzbühelská zjazdovka Streif.

Streif v Kitzbüheli (c) KSC / HKR

Miesto: Kitzbühel Vrch: Hahnenkamm Výška: 1.710 metrov Pretekárska trať: Streif.

Už len názov zjazdovky vyvoláva v športových nadšencoch rešpekt. V polovici januára sa v Kitzbüheli koná Hahnenkammský zjazd na jednej z najnebezpečnejších pretekárskych tratí na svete. Na zjazdovke Streif so sklonom až 85 % a maximálnou rýchlosťou 150 km/h sa hladina adrenalínu vyšplhá na maximum aj u najskúsenejších lyžiarov. Na víťazov týchto legendárnych pretekov sa však nezabúda ani po rokoch: ich mená nesú kabínkové lanovky Hahnenkammskej lanovej dráhy.

The World Cup Slope v Bad Kleinkirchheim (c) Arno Gruber

Príkry svah s obchádzkou

Tak ako každý, kto ju pokoril, prešla aj zjazdovka Streif značným vývojom. Asi pred 90 rokmi sa tu lyžiari zišli na prvé medzinárodné preteky „Downhill Only“. Najrýchlejší zjazdári vtedy dosiahli priemernú rýchlosť „len“ 22,5 km/h. Dnes má Streif impozantnú dĺžku 3.312 metrov. Vďaka niekoľkým obchádzkam strmých úsekov však nemusí každý lyžiar zvládnuť zjazdovku tak ako svojho času Franz Klammer či „Herminátor“ Hermann Maier.

Prominenti kam oko dovidí

Termín Hahnenkammského zjazdu majú červenou farbou v kalendári poznačený nielen pretekári. Každý rok sa tu stretávajú prominentní hostia z celého sveta, ktorí fandia svojim obľúbencom. K stálym návštevníkom tohto jedinečného podujatia patrí napríklad aj „Terminátor“ Arnold Schwarzenegger.

Hankenkamm Race v Kitzbüheli (c) KSC / HKR

Kitzbühel a ďalšie hviezdy

Podobný kultový status ako Streif má aj legendárny nočný slalom na Planai v štajerskom Schladmingu. Tento vzrušujúci sviatok všetkých lyžiarov prichádza do lyžiarskeho regiónu 4-Berge-Skischaukel osláviť až 45.000 návštevníkov. Svoje lyžiarske zručnosti môžu otestovať na rakúskych pretekárskych tratiach Svetového pohára: Saalbach-Hinterglemm, Flachau, St. Anton am Arlberg a Hinterstoder. Lyžiarsku sezónu každý rok slávnostne odštartujú v Söldene a kto je vskutku veľmi ambiciózny, môže zdolať olympijskú trať na vrchu Patscherkofel v Innsbrucku.

Viac informácií nájdete na stránkach Austria.info
Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?