Najkrajšie miniauto ako stvorené pre slečny: vyrábalo sa už pred 60 rokmi!

Je to súčasť automobilovej histórie, na ktorú sa často nespomína.
Vydané  Text: 

Fiat 500, respektíve Nuova 500, sa vyrábal v 50., 60. a 70. rokoch 20. storočia s reverznými dverami. Verzie 500, 500 D, 500 Sport, 500 Giardiniera a 500 Furgoncino sa od seba odlišovali motorizáciami a vyhotovením karosérie, charakter klasickej päťstovky si však vozidlo udržiavalo vždy.
V 50. až 70. rokoch 20. storočia sa slávna fiatka – alebo ak chcete päťstovka – vyrábala prekvapivo s dvere otvárajúcimi sa v protismere jazdy. To, čo sa kedysi zvyklo volať samovražedné dvere, v skutočnosti samovražedné nebolo, dokonca takto vyhotovené dvere vyzerali skvele. 500-ke dodávali ešte trocha korenia k jej typickému krásnemu dizajnu a robili ho o niečo viac podobným napríklad takej Isette s taktiež talianskym pôvodom. Ako základová Nuova 500 sa spoločne s Nuova 500 Sport vyrobila v počte až 181 036 kusov.
500 Giardiniera (1960–1975)
Nepochybne najkurióznejším bol variant 500 Giardiniera (1960–1975), ktorý mal aj predĺženú karosériu, aj reverzné dvere. Dokopy to vyzeralo veľmi zvláštne, ale nie škaredo. Tieto automobily sú dnes unikátom a je nepochybné, že sa v takejto podobe už nikdy neobjavia vo výrobe. Pred desiatkami rokov sa skrátka dalo viac experimentovať s dizajnom a, treba to napísať otvorene, aj s bezpečnosťou.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.