Turecká vláda zakladá národnú automobilku. Neuveríte, komu chcú konkurovať!

Prvý prototyp odhalia v roku 2019 a bude plne elektrický.
Vydané  Text: 

Len v Turecku sa ročne predá viac ako milión nových áut. Okrem toho, Turci patria k najväčším výrobcom súčiastok a náhradných dielov v Európe, na území sa tiež nachádzajú automobilové závody rôznych značiek, ako napríklad Fiat či Renault.
Z koláča si bude chcieť odkusnúť aj nová národná automobilka, ktorú chce zriadiť tamojšia vláda. Nedávno už došlo k zjednoteniu piatich kľúčových dodávateľských firiem. Tie sa budú podieľať na najnovšom Erdoganovom projekte s názvom „Automobil Turecka“. Prvý produkt novovzniknutého koncernu by mali predstaviť už v roku 2019 a podľa všetkého pôjde o elektromobil, s ktorým chcú konkurovať aj Tesle.
Určité zdroje uvádzajú, že nové auto postavia na platforme modelu Saab 9-3. Rozhodne ide o odvážny plán, no vláda do tohto projektu vkladá veľké nádeje. Čo si o projekte myslíte vy?
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.